Trwa ładowanie...

Dlaczego warto oczyszczać organizm na wiosnę?

Avatar placeholder
13.02.2020 22:56
Dlaczego warto oczyszczać organizm na wiosnę?
Dlaczego warto oczyszczać organizm na wiosnę? (Zdjęcie autorstwa John O'Nolan / CC BY 2.0)

Wiosna to czas porządków, nic więc dziwnego, że z nadejściem ciepłych miesięcy coraz więcej osób decyduje się na oczyszczenie... swojego ciała. Usunięcie nagromadzonych w organizmie toksyn ma bowiem gwarantować poprawę samopoczucia, usprawnienie pracy narządów i odzyskanie promiennej cery. Wiosenna detoksyfikacja to także doskonały początek zmian w sposobie odżywiania – o ile w zimie w jadłospisie dominują zwykle kaloryczne, słodkie i tłuste produkty, na wiosnę chętniej sięgamy po lekkostrawne i wartościowe pod względem odżywczym dania.

spis treści

1. Czy twoje ciało potrzebuje oczyszczenia?

Nadmiar toksyn w organizmie nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Jak poznać, że nadeszła dobra pora na detoksyfikację? Jeśli w ostatnim czasie często dokuczają ci objawy alergii, kaszel, przeziębienie lub grypa, najprawdopodobniej doświadczasz następstw spadku odporności. Niepokojącym objawem jest również utrata apetytu, senność po posiłku, uczucie zmęczenia i brak energii do działania. Objawy te można złożyć na karb wiosennego przesilenia, ale nie miejmy złudzeń – zmiana warunków pogodowych nie odpowiada za wszystkie niepożądane dolegliwości.

Oczyszczenie organizmu najlepiej przeprowadzić na wiosnę, gdy wątroba osiąga szczyt swoich możliwości działania. Po zimie, kiedy spożywamy spore ilości tłustych i energetycznych potraw, warto usunąć nagromadzone w tym okresie toksyny. Najbardziej popularną kuracją oczyszczającą jest dieta owocowo-warzywna, a sezon wiosenny najbardziej ku temu sprzyja. Na wiosnę są dostępne świeże owoce i warzywa z mniejszą ilością nawozów, pestycydów i środków poprawiających ich trwałość. Zimą trudno o dobrej jakości owoce czy warzywa, a w diecie oczyszczającej nie o to przecież chodzi, by wprowadzać toksyny, tylko je usuwać.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Duże ilości toksyn w organizmie dają o sobie znać również poprzez ból gardła, ostre bóle głowy, drżenie kończyn, bóle mięśni o nieznanym pochodzeniu (zwłaszcza w okolicach łydek) oraz zawroty głowy. Sygnałem alarmowym powinny być także zmiany skórne, większa podatność na oparzenia słoneczne i nasilone wydzielanie sebum.

2. Sposoby na oczyszczanie organizmu z toksyn

Jeśli nie masz wątpliwości, że detoksyfikacja jest dokładnie tym, czego potrzebuje twoje ciało, wiosenne oczyszczanie zacznij od razu:

  • Odstaw ciężkostrawne produkty i dania. Zrezygnuj ze słodyczy i schowaj solniczkę – nie będzie ci potrzebna.
  • Zrób przerwę w spożyciu alkoholu i odstaw inne używki.
  • Przyprawiaj dania kolendrą lub kminkiem – odpowiednio dobrane przyprawy oraz zioła usprawniają proces trawienia i działają oczyszczająco na organizm.
  • Cały dzień sącz gorącą wodę, by przyspieszyć proces usuwania toksyn i zanieczyszczeń z ciała.
  • Codziennie wykonuj ćwiczenia fizyczne i unikaj drzemki w ciągu dnia.
  • Unikaj żywności przetworzonej – postaw na świeże warzywa i owoce.
  • Zwiększ podaż błonnika poprzez codzienne spożywanie produktów pełnoziarnistych, na przykład brązowego ryżu. Odpowiednia ilość błonnika w diecie poprawia przemianę materii i wspomaga proces oczyszczania organizmu, dlatego przy problemach z trawieniem rozważ stosowanie specjalnych suplementów diety. W aptekach dostępne są preparaty zawierające nierozpuszczalny błonnik, uzyskiwany z otrąb pszennych, który dzięki wysoko skoncentrowanej postaci skutecznie zwalcza zaparcia i usuwa z organizmu nagromadzone toksyny.
  • Nie stosuj leków przeczyszczających – wybieraj naturalne metody detoksyfikacji. Wyjątek możesz zrobić dla preparatów ziołowych, które nie szkodzą zdrowiu i w łagodny sposób pomagają w oczyszczeniu organizmu.

Gładka, promienna cera oraz płaski brzuch to w dużej mierze zasługa odpowiedniej diety. Spożywając właściwe produkty, zapewniamy sobie bowiem sprawne funkcjonowanie układu trawiennego i chronimy organizm przed niedoborem składników odżywczych. Ponadto chronimy się przed gromadzeniem potencjalnie groźnych związków w swoim ciele, a co za tym idzie – przed skutkami obecności toksyn w ważnych dla zdrowia narządach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze