Trwa ładowanie...

Efedryna - stosowanie, działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Efedryna jest to związek chemiczny pochodzenia organicznego. Efedryna pozytywnie wpływa na naszą wydolność podczas treningów. Efedryna ma jednak negatywny wpływ na układ oddechowy i krążenia, ponadto w wyniku jej przyjmowania możemy mieć bóle głowy, nudności i wymioty. Co ważne, efedryna jest zabroniona w profesjonalnym sporcie i wpisana na listę środków dopingujących.

spis treści

1. Stosowanie efedryny

Efedryna była powszechnie stosowana przez kulturystów. Zwiększa wydajność i siłę skurczu mięśni szkieletowych, a tym samym powoduje wzrost siły. Efedryna przyśpiesza efekty treningów i pozwala na szybsze podnoszenie większych ciężarów. Dzięki efedrynie wzrasta nie tylko siła, ale też odporność na zmęczenie. Efedryna wydłuża trening i przyśpiesza przyrost masy mięśniowej.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Efedryna przyśpiesza metabolizm. Regularne stosowanie efedryny może poprawić przemianę materii nawet o 10 proc. Efedryna pomaga również schudnąć. Zażycie efedryny powoduje wzrost temperatury, co podkręca rozpad tkanki tłuszczowej.

Takie działanie efedryny pozwalało uwydatnić mięśnie kulturystom przed zawodami. Co ważne efedryna sprawia, że nasze mięśnie rosną, a spada ilość tłuszczu.

2. Jak działa efedryna?

Efedryna jest substancją pobudzającą. Co ważne występuje naturalnie w roślinach, ale jest też produkowana na drodze syntezy chemicznej. Efedryna ma zastosowanie lecznicze. Na Bliskim Wschodzie efedryna jest wykorzystywana do leczenia astmy i przeziębień

Efedryna pomaga stracić na wadze i zbudować masę mięśniową
Efedryna pomaga stracić na wadze i zbudować masę mięśniową (Shutterstock)

Ze względu na wpływ efedryny na apetyt, zmniejszenie masy ciała i zwiększenie zużycia energii, chętnie sięgają po nią osoby na diecie.

Efedryna jest składnikiem leków stosowanych w leczeniu astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, zapalenia zatok i oskrzeli.

Ze względu na długą listę skutków ubocznych efedryny nie jest dostępna w sprzedaży, jako suplement diety. Z kolei wpływ efedryny na wydolność sportowców sprawił, że znalazła się na liście substancji zabronionych, przygotowanej przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

3. Skutki uboczne efedryny

Efedryna nie jest bezpieczna dla zdrowia i ma wiele skutków ubocznych. Pomimo świetnych efektów w odchudzaniu i budowie masy mięśniowej, stosowanie efedryny przez krótki okres powoduje bóle głowy, nudności, wymioty i biegunki, a u mężczyzn nawet problemy z potencją.

Z kolei stosowanie efedryny w dłuższym okresie ma wpływ na zdrowie naszego układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, a także może doprowadzić do arytmii serca i niewydolności oddechowej. Skutki uboczne efedryny to m.in. suchość w ustach, drżenie rąk, bezsenność, halucynacje, nerwowość, skoki ciśnienia, podniecenie, zmiany skórne, utrata łaknienia i podwyższenie stężenia insuliny we krwi.

ZOBACZ TAKŻE:

Co ważne przy stałym stosowaniu efedryna sprawia, że w pewnym momencie zaczynamy ją tolerować, co oznacza, że nasz organizm nie reaguje już na dotychczasową dawkę i dla zachowania efektów jej działania trzeba przyjmować większe dawki, a zwiększanie dawek efedryny prowadzi do wyniszczenia organizmu.

4. Kiedy nie stosować tego suplementu

Stosowanie efedryny jest odradzane każdej osobie. W szczególności zdrowym osobom odradza się stosowanie efedryny tylko po to, aby schudnąć lub zwiększyć masę mięśni. Osoby z chorobami serca powinny zachować wyjątkową ostrożność.

Efedryny nie powinny również używać osoby chore na cukrzycę, przerost prostaty czy jaskrę. Efedryna nasila również nerwice u osób z tym zaburzeniem. Efedryna w lekach może być stosowana jedynie do leczenia astmy i zakażeń dróg oddechowych.

Efedryna - stosowanie, działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania
Efedryna - stosowanie, działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.