Trwa ładowanie...

Fakty i mity o wodzie gazowanej

W sklepach znajdziemy mnóstwo wód butelkowanych – zarówno z gazem, jak i bez gazu. Którą z nich wybrać? Różnią się one między sobą zawartością dwutlenku węgla. Woda niegazowana nie ma go w ogóle, a gazowana może posiadać go w różnym stężeniu.

Wokół wody gazowanej narosło wiele opinii, które nie są do końca prawdziwe. Przekonajmy się, które informacje są mitami, a które to fakty.

1. Woda gazowana jest szkodliwa dla zdrowia – MIT

Wbrew częstemu przekonaniu woda gazowana wcale nie jest dla nas szkodliwa. Okazuje się, że to zdrowy zamiennik napojów kolorowych, szczególnie jeśli ktoś lubi bąbelki. Woda gazowana nie tylko nie jest szkodliwa, ale w niektórych przypadkach wręcz zalecana.

Korzystnie wpływa na trawienie, orzeźwia i ma działanie moczopędne. Właśnie dlatego sprawdza się przy nadkwasocie żołądka czy w przypadku infekcji dróg moczowych. Dwutlenek węgla obecny w wodzie gazowanej wspomaga wchłanianie wapnia oraz magnezu, więc polecany jest osobom z niedoborami tych składników mineralnych.

2. Nie każdy może pić wodę gazowaną – FAKT

Pomimo pozytywnego wpływu wody gazowanej na organizm człowieka nie każdy może ją spożywać w nieograniczonych ilościach. Woda gazowana nie powinna gościć w diecie dzieci, kobiet w ciąży czy karmiących piersią.

Bez przeszkód mogą ją za to spożywać sportowcy, gdyż dwutlenek węgla sprawia, że po wysiłku fizycznym organizm szybciej się nawadnia oraz pozbywa toksyn (np. naturalna woda mineralna Nałęczowianka – wysokonasycona i z niską zawartością sodu). Również osoby odchudzające się powinny pić wodę gazowaną. Dzięki niej ściany żołądka rozciągają się i pobudzają nerw błędny, który odpowiada za zmniejszenie apetytu.

3. Woda gazowana niszczy zęby – MIT

Istnieje przekonanie, że woda gazowana ma niekorzystny wpływ na szkliwo. Owszem, dwutlenek węgla sprawia, że woda staje się bardziej kwasowa, jednak nie ma ona żadnego wpływu na szkliwo zębów.

Być może twierdzenie to byłoby prawdą, gdybyśmy wodę gazowaną trzymali w ustach bardzo długo przed połknięciem. Pijąc ją w normalny sposób, nie niesie żadnego zagrożenia dla naszych zębów.

4. Woda gazowana skutecznie gasi pragnienie – FAKT

Dwutlenek węgla obecny w wodzie sprawia, że jest ona bardziej orzeźwiająca i szybciej gasi pragnienie. Mimo wszystko musimy pamiętać, że nie oznacza to, że nasz organizm jest odpowiednio nawodniony.

Picie wody gazowanej sprawia, że szybko przestajemy czuć pragnienie, jednak zapotrzebowanie na wodę wcale nie jest zaspokojone. Właśnie dlatego nie możemy pić tylko wody z bąbelkami. Oprócz niej powinniśmy spożywać wodę niegazowaną.

5. Należy zachować umiar w piciu wody gazowanej – FAKT

Okazuje się, że mimo wielu korzyści płynących z picia wody gazowanej nie można wykluczyć z diety wody niegazowanej. Zbyt duże ilości gazu mogą powodować dyskomfort, prowadzić do wzdęć oraz rozpychać jelita. Pamiętajmy więc, by wodę gazowaną pić powoli oraz z umiarem.

Woda powinna gościć w naszym menu w jak największych ilościach. To, czy będzie ona gazowana czy niegazowana, zależy od naszych preferencji smakowych, od stanu zdrowia, stylu życia, wieku. Najważniejszym jednak zawsze jest to, by codziennie zapewniać organizmowi odpowiednie nawodnienie.

Partnerem artykułu jest Nałęczowianka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.