Trwa ładowanie...

Zmierz ciśnienie zegarkiem!

Najnowsza technologia dostarcza nam coraz to nowszych gadżetów pomagających utrzymać zdrowie. Urządzenia te są niewielkie, łatwe i bezpieczne w użyciu. Do cudów techniki tego typu należą: ostatnio wynaleziony zegarek naręczny, który mierzy tętno, temperaturę i potliwość, a także specjalne nalepki pozwalające wypełnić wcześniej wyznaczone cele. Dzięki tym przedmiotom, nawet najbardziej oporni nie będą mieli problemów z utrzymaniem sprawności.

1. Zegarek do śledzenia tętna

Nowe funkcje zegarków
Nowe funkcje zegarków

Na rynku pojawiły się zegarki, które mierzą tempo bicia serca i inne funkcje fizjologiczne.

zobacz galerię

Najnowszy gadżet elektroniczny monitorujący aktywność fizyczną to urządzenie podobne do zegarka. Oprócz czasu nowy „zegarek” mierzy tempo bicia serca i inne aspekty fizjologiczne. Jest to jedyne urządzenie dostępne na rynku, które śledzi tętno na nadgarstku przy użyciu spektroskopii podczerwieni, określa zarówno temperaturę ciała, jak i otoczenia, a także skórną odpowiedź galwaniczną – miernik potliwości związanej z aktywnością fizyczną, stresem lub ekscytacją. Dzięki urządzeniu można analizować różnorodne dane i ustalić, co osoba robi w danym momencie. Wysokie tętno i temperatura ciała znaczą najprawdopodobniej, że osoba ta ćwiczy. Niska aktywność zarejestrowana przez miernik przyspieszenia sugeruje, że badany śpi. Wynalazek określa także jakość snu na bazie ruchów, jakie osoba wykonuje w tym czasie. Dodatkowo, łącząc różne wskaźniki, urządzenie rejestruje ilość spalonych kalorii w ciągu dnia. Współpraca z nowym oprogramowaniem pomaga użytkownikowi śledzić swój postęp w miarę upływu czasu. Można więc sprawdzić, czy stosujemy efektywny program ćwiczeń lub czy mamy odpowiednie nawyki senne. Do tej pory niewielu miało styczność z gadżetem, który ma wkrótce pojawić się w sprzedaży.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2. Nalepki monitorujące nawyki życiowe

Drugi gadżet monitorujący sprawność to zwykła nalepka pokryta czujnikami, którą można przyczepić do wszystkiego – od szczoteczki do zębów, po smycz dla psa. Czujniki mają wbudowane mierniki przyspieszenia oraz bezprzewodowe przekaźniki ultraniskiego przekazu mocy, które wysyłają dane z poruszającego się obiektu do bazy centralnej. Celem producentów gadżetu jest przekształcenie zdrowego stylu życia w rodzaj gry. Gracze mogą ustalić sobie specyficzne cele, np. wyprowadzić psa dwa razy na dzień lub myć zęby po każdym posiłku. Zadaniem oprogramowania będzie weryfikacja zadań i przyznawanie punktów za ich wypełnienie. Jedną z wielu zalet nalepek jest to, że w rzeczywistości stają się nieodłącznymi częściami codziennych przedmiotów – trwałość baterii użytej w nalepkach wynosi około jednego roku. Dodatkowo, nie można o nich zapomnieć, np. wrzucając je do szuflady, gdyż czujniki w nich zawarte przypomną użytkownikom o ustalonych zadaniach. Nalepki te wejdą na rynek w następnym roku.

Wielozadaniowy zegarek i nalepki z czujnikami są jednymi z wielu nowych narzędzi, które gromadzą dane dotyczące zdrowia posiadacza po to, aby w razie potrzeby zmienił swe nawyki. Wynalazki te są częścią gadżetów nowej generacji wytworzonych przez producentów bezprzewodowych urządzeń i smartphone'ów, mających śledzić poziom sprawności fizycznej, nawyki żywieniowe i senne, a nawet nastrój. W przeszłości tylko niektóre, naprawdę zmotywowane osoby prowadziły zapiski dotyczące tych aspektów zdrowia. Z pomocą nowych urządzeń nawet ci ze słomianym zapałem będą skuteczniejsi w swoich poczynaniach.

Mgr inż. Emilia Kołodziejska
Zmierz ciśnienie zegarkiem!
Zmierz ciśnienie zegarkiem!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.