Trwa ładowanie...

GIS: wycofanie partii oleju z ryżu SoRiso naturalny 100 proc.

Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła w oleju ryżowym marki SoRiso przekroczony poziom estrów glicydowych, w związku z czym produkt został uznany za niebezpieczny dla zdrowia. Konsumenci nie powinni go spożywać.

Zobacz film: "Oliwa z oliwek zamiast viagry"

1. SoRiso – wycofanie oleju ryżowego

W produkcie SoRiso Olej z ryżu naturalny 100 proc, numer partii E386, wykryto przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (kwasów tłuszczowych) oraz 3-MCPD.

Są to związki chemiczne, które występują w żywności i są zanieczyszczeniami, które mogą w niej występować naturalnie lub powstawać w wyniku procesów przetwórczych.

Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny uznali produkt za niebezpieczny dla zdrowia konsumenta.

Wycofany olej
Wycofany olej

SoRiso olej z ryżu, sprzedawany w półlitrowych butelkach został wyprodukowany dla Italmex Warszawa Sp. z o.o., ul. Jana Olbrachta 94, 01-102 Warszawa, z datą ważności do 18.03.2021 r.

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi dalsze postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Partia została wycofana z rynku.

Jeśli masz w domu ten produkt, nie spożywaj go. Jak przekonują badacze z EFSA, przekroczenie dziennej dawki 3-MCPD może przyczyniać się do uszkodzenia nerek i zmniejszenia płodności u mężczyzn.

Zobacz także: GIS wycofał jajka z salmonellą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.