Trwa ładowanie...

GIS. Wycofanie Serka zakopiańskiego Światowid z gór 200g wyprodukowanego dla Biedronki. Wykryto groźną bakterię, która wywołuję listeriozę

Główny Inspektor Sanitarny wycofuje jedną serię Serka zakopiańskiego Światowid z gór. Wykryto w nim groźne dla zdrowia bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie zanieczyszczonej żywności może wywołać listeriozę.

Zobacz film: "Niebezpieczne dodatki do sałatki. Kuszące, lecz trujące"

1. Wycofanie serka zakopiańskiego

GIS podał szczegóły wycofanej partii produktu:

  • Produkt - Serek zakopiański Światowid z gór 200g
  • Numer partii/Data minimalnej trwałości: 14.07.2020
  • Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-410 Kostrzyn
  • Wyprodukowano przez: SM MLEKOVITA, ul. Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie, Podhalański Zakład Produkcyjny w Zakopanem.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie

2. Biedronka wycofuje serek

W jednej z pięciu prób partii Serka zakopiańskiego poddanej urzędowej kontroli żywności, wykryto bakterie Listeria monocytogenes.

Organy Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania.

3. Co zrobić z wadliwym produktem?

Konsumenci, którzy posiadają produkt objęty komunikatem, nie powinni go spożywać. Należy go zutylizować lub oddać do sklepu. Konsumpcja serka może doprowadzić do zakażenia listeriozą.

Listerioza najczęściej dotyka:

  • osoby z upośledzoną odpornością – zarażone HIV, z nowotworami układu limfatycznego, chorych na cukrzycę, alkoholików i gruźlików, choroba występuje w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych z wysoką gorączką, wymiotami, drgawkami, ataksją,
  • kobiety w ciąży,
  • noworodków,
  • osóby starsze.

U osób dorosłych listerioza daje objawy grypopodobne, wywołuje biegunkę, wymioty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.