Trwa ładowanie...

GIS wycofuje popularne kurczaki z "Żabki". Wykryto w nich bakterię Salmonelli

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnych podudzi z kurczaka w marynacie, które są dostępne w sieci sklepów "Żabka". W 3 partiach filetów wykryto obecność bakterii Salmonella Enteritidis. Ich spożycie może skutkować salmonellozą.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

1. GIS wycofuje podudzia z kurczaka

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie internetowej o wykryciu bakterii salmonelli w 3 partiach filetów z kurczaka w marynacie. Są one dostępnych w popularnej sieci sklepów "Żabka".

"W wyniku działań urzędowych władz Włoch wykryto obecność bakterii Salmonella Enteritidis, Salmonella Newport oraz Salmonella Virchow w 3 partiach filetów z kurczaka w marynacie. Podczas postępowania przeprowadzonego przez organy Inspekcji Weterynaryjnej ustalono, że podudzia z kurczaka pozyskane z jednej z trzech partii ubojowych, których dotyczyło powiadomienie Włoch - zostały poddane mrożeniu w zakładzie jednego z obiorców mięsa świeżego" - informuje GIS.

Spożycie żywności zanieczyszczonej pałeczkami Salmonella może prowadzić do choroby zwanej salmonellozą.

"Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy" - możemy przeczytać w komunikacie umieszczonym na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Produkt jest już wycofywany ze sklepów
Produkt jest już wycofywany ze sklepów (GIS)

2. Mięso z kurczaka w "Żabce"

Firma Janex Sławomir i Elżbieta Wiesiak Spółka Jawna zamieściła na swojej stronie internetowej w zakładce "Aktualności" oświadczenie o uznaniu mięsa drobiowego oznaczonego numerem partii 2050618 i terminem przydatności do spożycia do 02.11.2020 roku jako "niezdatne do spożycia przez ludzi" oraz powiadomiła odbiorcę o konieczności wycofania towaru.

Szczegóły dotyczące produktów:

Produkt – PAŁKA KURCZAKA MROŻONA 600 G Numer partii: 2050618 Data mrożenia: 06.05.2020 Termin przydatności do spożycia: 02.11.2020 Producent: JANEX SŁAWOMIR I ELŻBIETA WIESIAK SP. J. Zakład rozbioru ul. Instalatorów 23, 02-237 Warszawa, weterynaryjny numer identyfikacyjny: 14650363 Dystrybutor: Żabka Polska Sp. z o.o., ul. Stanisława Matyji 8, 61-586 Poznań

Kurczaki były dostęne w sklepach "Żabka"
Kurczaki były dostęne w sklepach "Żabka" (GIS)

3. Żabka wycofuje kurczaki ze sprzedaży

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że sieć sklepów "Żabka Polska" po otrzymaniu informacji od dostawcy o obecności salmonelli w produkcie PAŁKA KURCZAKA MROŻONA 600 G rozpoczęła procedurę wycofania produktu z rynku.

Konsumentom zaleca się, żeby nie spożywali produktu oznaczonego numerem partii i terminem przydatności do spożycia wskazanymi w komunikacie, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.