Hydrokolonoterapia - skutki uboczne, konsekwencje nieprofesjonalnego zabiegu
Hydrokolonoterapia to zabieg wychwalany za rzekomo nieocenione właściwości oczyszczające. Do niedawna zwykłe płukanie jelita grubego – dziś „zbawczy proces” stosowany przez ludzi Hollywood i polskich celebrytów. Problem w tym, że hydrokolonoterapia wcale nie jest tak wspaniała, jak mogłoby się wydawać. Ostatnie badania naukowe wskazały bowiem na szereg skutków ubocznych związanych z zabiegiem – od nudności, przez wymioty, aż do niewydolności nerek.
1. Hydrokolonoterapia - skutki uboczne
Podczas zabiegu hydrokolonoterapii, który trwa średnio 45 minut, a kosztuje między 150 a 200 zł, przez okrężnicę przepuszcza się około 60 litrów przefiltrowanej wody. Zabieg ten ma na celu oczyszczenie organizmu, poprawę samopoczucia oraz wyglądu skóry, a także uregulowanie perystaltyki jelit. Dodatkowo, płukanie jelita grubego ma pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami.
Nowe badania przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersytetu w Georgetown wykazały, że hydrokolonoterapia może prowadzić do pojawienia się poważnych skutków ubocznych tej „wewnętrznej kąpieli”. Naukowcy przeanalizowali wyniki 20 badań dotyczących hydrokolonoterapii, opublikowanych w literaturze medycznej w przeciągu ostatnich 10 lat. W wyniku śledztwa badaczy wykazano, że nie istnieją naukowe dowody wskazujące na dobroczynny wpływ zabiegu na organizm. Mało tego, duży procent przeanalizowanych danych zawiera informacje na temat działań niepożądanych związanych z przejściem zabiegu. Skutki uboczne hydrokolonoterapii obejmują skurcze, wzdęcia, nudności, wymioty, brak równowagi elektrolitów oraz niewydolność nerek – stan, w którym nerki nie filtrują odpowiednich ilości toksyn oraz odpadów z krwi. Według naukowców, płukanie okrężnicy może doprowadzić nawet do niedokrwistości aplastycznej – gdy szpik kostnynie produkuje wystarczającej ilości nowych komórek, co może doprowadzić do spadku ilości wszystkich komórek krwi – oraz do toksyczności wątroby.
Zobacz także
2. Hydrokolonoterapia - konsekwencje nieprofesjonalnego zabiegu
Zabieg hydrokolonoterapii najczęściej przeprowadza się w atestowanych gabinetach, ale można go wykonać także w domu po zakupie zestawu dostępnego w Internecie. Według naukowców, taki domowy zabieg niesie za sobą ryzyko dla zdrowia. Produkty używane podczas zabiegu, takie jak środki przeczyszczające, pudry i kapsułki, nie mają żadnych właściwości zdrowotnych. Okazuje się, że nawet zabiegi oferowane w prywatnych klinikach lub SPA nie zawsze są bezpieczne, gdyż osoby przeprowadzające zabieg często nie są specjalistami w tej dziedzinie. Przejście zabiegu pod okiem niewyszkolonej osoby może doprowadzić do perforacji okrężnicy, w związku ze zbyt dużym ciśnieniem wody lub niewłaściwym użyciem sprzętu irygacyjnego. Oczyszczanie wcale nie wymaga tak inwazyjnej metody, jaką jest hydrokolonoterapia. Na stan jelit można wpłynąć, np. ograniczając spożycie pokarmów mięsnych, słodyczy, białego chleba i jaj, a wzbogacając dietę o owoce, warzywa oraz otręby. Utrzymanie odpowiedniej wagi, a co za tym idzie – dobrego samopoczucia, jest możliwe dzięki regularnym ćwiczeniom. Dla zdrowia ważne są także odpowiednia ilość snu oraz częste wizyty kontrolne.