Trwa ładowanie...

Inozytol – właściwości, działanie, wskazania, występowanie, dawkowanie

Inozytol to inaczej witamina B8. Dzięki niej organizm może funkcjonować prawidłowo. Czy wiesz, w czym znajduje się inozytol i czy możliwy jest jego niedobór?

Zobacz film: "Oznaki niedoboru witamin i minerałów, które widać na twarzy"

spis treści

1. Właściwości inozytolu

Pod nazwą inozytol kryje się witamina B8. Dla ludzkiego organizmu ważniejsza jest jednak jego izometryczna odmiana, zwana myo inozytolem. Preparaty z inozytolem często można znaleźć np. w aptekach internetowch lub stacjonarnych.

Ślady inozytolu znajdują się wewnątrz naszego ciała. Jego obecność odkryto w nerkach, wątrobie oraz mózgu.

Nadmiar tego związku usuwany jest z naszego organizmu w sposób fizjologiczny – wraz z potem i moczem, ponieważ ta witamina rozpuszcza się w wodzie.

2. Działanie inozytolu

Działanie inozytolu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Oznacza to, że przyczynia się on do polepszenia nastroju i zmniejszenia stresu. Inozytol przeciwdziała też mocnym zaparciom, poprawia stan włosów, ma wpływ na przemianę glukozy oraz ochrania przed neuropatią cukrzycową.

Nie ulega wątpliwości, iż witamina B8 jest idealnym środkiem przygotowującym kobietę do poczęcia, gdyż zauważalnie zwiększa szanse na ciążę, także u kobiet korzystających z metody in vitro.

Niedobór witamin z grupy B. Daje różne objawy
Niedobór witamin z grupy B. Daje różne objawy [5 zdjęć]

Witaminy z grupy B należą do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Organizm nie wytwarza ich ani nie...

zobacz galerię

3. Niedobór związku

Gdy brakuje nam myo inozytolu, organizm „wysyła” znaki w postaci różnych objawów. Kiedy stres nas przerasta, jesteśmy zmęczeni lub notorycznie niewyspani. Właśnie w takim wypadku powinniśmy uzupełnić niedobór witaminy B8.

Właściwości inozytolu poprawiają i podtrzymują nasze samopoczucie, a poziom naszej energii widocznie się zwiększa. Nie bez przyczyny składnik ten dodawany jest do napojów energetycznych.

Zauważono także, że podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego witamina B8 łagodzi objawy związane ze zdrowiem psychicznym np. wybuchy niekontrolowanych emocji.

Wskazaniem do zastosowania dużej dawki inozytolu jest występowanie poważnych zaburzeń psychicznych – schizofrenii. Leczenie witaminą B8 daje zaskakująco dobre efekty, ponieważ stan chorych zauważalnie się poprawia. Pacjenci muszą jednak zacząć zażywać inozytol, w początkowym stadium swojej choroby.

Nie można zapomnieć o tym, że witamina B8 sprawdza się, jako skuteczny środek w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Myo inozytol zwiększa wrażliwość na insulinę, co w konsekwencji usprawnia funkcje i regularność owulacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Gdzie występuje witamina B8

Niedobór witaminy B8 można naturalnie uzupełnić. Aby to zrobić, należy wprowadzić do diety owoce takie jak cytrusy i melony.

Oprócz tego powinno się spożywać warzywa (szczególnie te strączkowe), orzechy, zboża, jaja oraz rodzynki.

5. Dawkowanie

Na co dzień dostarczamy swojemu organizmowi 1 gram inozytolu, co jest wystarczającą dawką. Dlatego też rzadko zdarzają się przypadki niedoboru myo inozytolu.

Są jednak sytuacje, kiedy należy zwiększyć dawkowanie inozytolu. Dawkę najczęściej podwyższa się osobom narażonym na silne sytuacje stresowe. Wtedy podaje się im od 2 do 4 gram myo inozytolu. Witaminę B8 trzeba wówczas zażywać dwa razy dziennie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.