Trwa ładowanie...

Jak alkohol wpływa na żołądek? (WIDEO)

Avatar placeholder
18.12.2020 22:32

Alkohol wpływa na kondycję całego ciała. Jednym z pierwszych narządów, który ma z nim problem, jest żołądek. Wszystko przez to, że to właśnie w żołądku zatrzymuje się część spożytego alkoholu i zaczyna przechodzić proces metabolizmu.

Alkohol powoduje duże szkody żołądkowi. Może przyczynić się nawet do pojawienia się nowotworu. Jaki wpływ ma alkohol na funkcjonowanie żołądka?

Alkohol jest szybko wchłaniany do krwioobiegu, jednak nie w całości. Część przechodzi przez przewód pokarmowy pozostając przez jakiś czas w żołądku.

To właśnie żołądek jest narządem, który jako pierwszy uczestniczy w metabolizmie alkoholu, pełni funkcję bariery ochronnej przed toksycznym działaniem etanolu, jak również jego metabolitów.

Alkohol powoduje zwiększenie produkcji kwasu solnego przez żołądek i podrażnia w ten sposób ścianki żołądka, a pity w większych ilościach prowadzi do stanów zapalnych.

Może to prowadzić do pojawienia się choroby wrzodowej lub zaostrzenia objawów tej choroby. Głównymi objawami choroby wrzodowej żołądka są bóle w dołku podsercowym, mające pewien rytm.

Pojawiają się zazwyczaj od pół godziny do kilku godzin po zjedzeniu posiłku. Uszkodzenia błony śluzowej żołądka przyczyniają się również do zasiedlenia tego narządu przez szkodliwe mikroorganizmy.

Powoduje to zwiększone ryzyko powstawania raka. Alkohol dodatkowo powoduje ruch soków żołądkowych w górę, aż do przełyku, co może wywołać podrażnienie tkanki a nawet nadżerki przełyku. Objawia się to pojawieniem się palenia za mostkiem, czyli tak zwaną zgagą. Często występuje również zaburzenia przełykowe, bóle, nawet krwotoki z przełyku. To dlatego u alkoholików pojawiają się poranne nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu oraz stan ogólnego rozbicia.

Alkohol niszczy nie tylko żołądek, ale też wątrobę i jelita. Zobacz wideo.

Być może zainteresuje cię także..:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze