Trwa ładowanie...

Preparaty pochodzenia naturalnego na infekcje dróg moczowych

Avatar placeholder
18.02.2020 03:06
Preparaty pochodzenia naturalnego na infekcje dróg moczowych
Preparaty pochodzenia naturalnego na infekcje dróg moczowych (123RF)

Wyziębienie organizmu, przerost gruczołu krokowego, infekcje dróg rodnych, ciąża, okres pomenopauzalny, to najczęstsze przyczyny powstawania stanów zapalnych dróg moczowych. Statystycznie częściej występują one u kobiet, u których cewka moczowa jest krótsza. Ułatwia to drobnoustrojom szybsze dotarcie do pęcherza. Gdy stamtąd, bakterie przeniosą się do przewodów nerkowych i do nerek, często dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego. Nieleczone zapalenie dróg moczowych może prowadzić do ciężkich objawów, w tym nietrzymania moczu. W przypadku ostrych infekcji dróg moczowych, konieczna jest wizyta u lekarza. Pacjent otrzymuje leczenie antybiotykami, sulfonamidami lub tzw. pochodnymi nitrofuranu. Gdy jednak dolegliwości bólowe nie są nasilone, a stan zapalny nie wymaga interwencji syntetycznymi lekami przeciwdrobnoustrojowymi, stosuje się preparaty pochodzenia naturalnego.

spis treści

1. Owoc żurawiny

W swoim składzie zawiera substancje zwane kwasami organicznymi (np. kwas cytrynowy), odpowiedzialne za stwarzanie środowiska niskiego pH. Ponadto, kwas benzoesowy – związek o działaniu bakteriostatycznym (hamującym rozwój bakterii). Surowiec ten zawiera również niewielkie ilości minerałów - manganu i żelaza oraz śladowe ilości witaminy C. Ważnym składnikiem owocu żurawiny jest substancja zwana arbutyną. W środowisku zasadowym, odłącza od swojej struktury glukozę, następnie uwalnia ze swojej cząsteczki substancję – hydrochinon. Ta ostatnia jest silnym środkiem dezynfekującym przewody moczowe.

2. Liść mącznicy

Wyciąg z surowca stosowany jest jako środek odkażający drogi moczowe. Działanie to związane jest z arbutyną – substancją chemiczną opisaną powyżej, obecną również w owocach żurawiny. Efekt dezynfekujący przewody moczowe jest ściśle uzależniony od odczynu zasadowego moczu (pH powyżej 7,5). Odczyn ten współwystępuje z infekcją bakteryjną dróg moczowych.

Zobacz film: "Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki"

3. Kamica nerkowa

Napad kolki nerkowej (ból w prawej lub lewej części podbrzusza promieniujący ku tyłowi), nudności, krwiomocz, to tylko niektóre z objawów kamicy moczowej. Choroba ta powstaje wskutek wytrącania się substancji mineralnych (tzw. kamieni) w drogach moczowych. Leczenie objawowe tego schorzenia obejmuje podawanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz stosowanie ciepłych kąpieli. Jednak usunięcie złogów „kamieni" polega na wykonaniu zabiegów endoskopowych lub z zastosowaniem ultradźwięków. Łagodny przebieg kamicy nerkowej wymaga zastosowania naturalnych środków moczopędnych, pomagających usuwać z organizmu kwas moczowy, który odgrywa dużą rolę w powstawaniu „kamieni".

3.1. Ziele skrzypu

Działanie moczopędne surowca przypisuje się licznym związkom chemicznym: saponiny steroidowe, flawonoidy, glikozydy kwercetyny. Działanie pobudzające wydzielanie moczu jest uzależnione od osobniczych wrażliwości na substancje zawarte w tej roślinie. Zawarte w ekstrakcie z ziela skrzypu sole krzemu wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci oraz regulują przemianę materii. Preparaty z ziela skrzypu stosuje się w dolegliwościach związanych z kamicą nerkową, a także pomocniczo w chorobach reumatycznych.

3.2. Liść brzozy

Surowiec leczniczy zawiera dwie grupy związków chemicznych działających moczopędnie. Są to flawonoidy (hiperozyd, mirycetyna) i trójterpeny. Mechanizm działania preparatów sporządzonych na bazie wyciągu z liści brzozy polega na wzrostem wydalania sodu, chloru i kwasu moczowego przez organizm. Ogromne znaczenie w terapii kamicy nerkowej ma czynność wydalnicza tego ostatniego.

3.3. Owoc jałowca

Liczne olejki eteryczne występujące w tym surowcu posiadają dość silne właściwości moczopędne. Najważniejsze substancje wchodzące w skład leczniczych olejków, to kadinen i kariofilen. Oprócz zdolności zwiększania wydalania moczu, związki te pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i żółci.

3.4. Korzeń lubczyku

Znaczne zwiększenie ilości wydalanego moczu z jednoczesnym wzrostem ilości wydalanego kwasu moczowego i jonów chlorkowych, to najważniejsze działanie tego surowca. Za efekt leczniczy odpowiedzialne są olejki eteryczne, w których skład wchodzą ftalidy i związki terpenowe. Niektóre badania wskazują, że ftalidy mogą wpływać na obniżenie ciśnienia krwi. Niektóre związki chemiczne nadają temu surowcowi również właściwości wiatropędne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze