Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Obniżanie ciśnienia za pomocą diety

Avatar placeholder
10.11.2017 10:14
Obniżanie ciśnienia za pomocą diety
Obniżanie ciśnienia za pomocą diety

Nadciśnienie tętnicze można leczyć nie tylko farmakologicznymi metodami. Również metody niefarmakologiczne będą skuteczne. Sprawdź, jak możesz regulować ciśnienie krwi, jak je obniżyć za pomocą diety. Przekonaj się, że dieta może doskonale wspierać leki.

Dieta na nadciśnienie? Nigdy nie jest na nią za późno. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto zadbać o specjalną dietę dla osób, które nie mają jeszcze problemów z nadciśnieniem. Czasami wystarczą małe zmiany trybu życia i ciśnienie zaczyna wracać do normy. Warto je wprowadzać, by uniknąć systematycznego brania leków. Twoje ciśnienie powinno być permanentnie pod lupą. Jeżeli twoje ciśnienie przekracza normę (120/80 mmHg), nie lekceważ tego, bo nadciśnienie przyspiesza rozwój miażdżycy.

1. Dietetyczne wskazówki przy nadciśnieniu

1.1. Kontrolowanie wagi ciała

Jeżeli masz problemy z nadciśnieniem i nadwagą, warto schudnąć; jedz 4-5 posiłków dziennie, ale mało i zrezygnuj z wędlin i słodyczy, gdyż powodują wysoki cholesterol. By schudnać ogranicz się do 1500 kalorii. Schudnij, bo otyłość sprzyja nadciśnieniu.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

1.2. Spożywanie witamin

Witaminy i minerały powinny znajdować się w żywieniu w nadciśnieniu tętniczym, gdyż dostarczają witaminy C, niezbędnej do utrzymania skurczu naczyń krwionośnych. Dlatego wprowadzaj do codziennej diety owoce cytrusowe, aronię i żurawinę. Na podwyższenie ciśnienia wpływa też niedobór witaminy D. Jej syntezę w organizmie pobudza słońce, dlatego wykorzystaj każdą chwilę by wyjść na świeże powietrze. Warto zbadać jej poziom i na podstawie wyniku, jeśli potrzeba, włączyć odpowiednią suplementację.

1.3. Sól w diecie

Ogranicz spożycie soli do pół łyżeczki dziennie. Zamiast soli używaj przypraw, m.in. kminku, majeranku, tymianku, bazylii i liści ziół suszonych. Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez soli, wprowadź do jedzenia sól dietetyczną, czyli chlorek potasu.

1.4. Aktywnośc fizyczna

Ruch to skuteczny sposób na nadciśnienie tętnicze. Ćwicz codziennie, najlepiej kwadrans rano przy otwartym oknie. Zacznij od skłonów, wymachów, przysiadów. Systematyczna gimnastyka to podstawa w diecie na nadciśnienie. Zbędne kilogramy stracisz jeżdżąc na rowerze - możesz

zacząć od 2-3 kilometrów dziennie i stopniowo wydłużać dystans.

2. Dieta na stres

Nie denerwuj się, naucz się technik relaksacyjnych. Najlepsza jest joga. Dobrze śpij, zdrowy sen to profilaktyka chorób serca. Zbędny stres jest czynnikiem wywołującym tzw. ciśnienie samoistne, czyli takie, którego przyczynę trudno ustalić. Naucz się podejmować bez pośpiechu decyzje w ważnych sprawach. Jeśli nabierzesz dystansu do tego, czego nie możesz zmienić - będziesz zdrowszy.

Jak obniżyć ciśnienie tętnicze - domowych sposobów jest wiele. Ważne jest aby w miarę szybko zacząć walczyć z nadciśnieniem tętniczym. Spotykaj się z przyjaciółmi, relaksuj się, chodź rano spać, kupuj jedzenie niskokaloryczne i ogólnie rzecz biorąc zadbaj o siebie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze