Trwa ładowanie...

Jakie skutki niesie ze sobą picie jednego piwa dziennie?

Zdecydowana większość badań, które skupiają się na niebezpieczeństwach związanych ze spożywaniem piwa, jasno mówi o jego szkodliwym wpływie na organizm. Mimo to, wiele osób sięga po trunek każdego dnia. Jakie skutki może mieć codzienne picie piwa?

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na żołądek?"

spis treści

1. Skutki picia piwa

Piwo jest jednym z najbardziej kalorycznych alkoholi. Głównym objawem, zwracającym uwagę na nadmierne picie piwa, jest zwiększenie masy ciała. Dlatego też popularnym określeniem na męską otyłość jest "brzuszek piwny".

Ponadto kalorie alkoholowe różnią się od tych pozyskiwanych z jedzenia. Podczas picia piwa, zwiększa się spożycie kalorii. Równocześnie nie są przyjmowane żadne składniki odżywcze.

Spożywanie jednego piwa dziennie (ok. 150 kalorii) nie wpłynie znacząco na wagę, ale kilka piw dziennie, już może zmienić sylwetkę. Dodatkowo alkohol prowokuje do spożywania większej ilości jedzenia.

Jakie skutki niesie ze sobą picie jednego piwa dziennie?
Jakie skutki niesie ze sobą picie jednego piwa dziennie? (GettyImages)

Mimo że piwo nie jest najmocniejszym trunkiem, to może spowodować uszkodzenie wątroby. Większość piwoszy nie poprzestaje na jednym piwie, a pijąc kilka puszek dziennie przez kilka lat, można zwiększyć ryzyko alkoholowych chorób wątroby, takich jak marskość.

Alkohol wpływa też negatywnie na pracę nerek, które są odpowiedzialne za oczyszczenie krwi. Tak więc nadużywanie alkoholu, w tym piwa, może doprowadzić do niewydolności, nadciśnienia i chorób nerek.

Ponadto piwo ma działanie moczopędne i z czasem prowadzi do odwodnienia. Częste oddawanie moczu pozbawia organizm sodu i potasu, które należy uzupełniać. Zignorowanie problemu może prowadzić do niezliczonych problemów zdrowotnych, z których najłagodniejsze to skurcze mięśni, zmęczenie, osłabienie itp.

2. Problemy zdrowotne

Do efektów ubocznych nadużywania piwa, należy dodać problemy sercowo-naczyniowe. Wykazano, że nadmierne spożycie piwa prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi, migotania przedsionków, cukrzycy typu 2., udarów i wielu innych czynników. Wszystko to jest szkodliwe dla serca.

Spadek funkcji poznawczych również może być spowodowany regularnym spożywaniem alkoholu. W badaniu opublikowanym przez JAMA Network Open wykazano, że picie mocnego alkoholu jest znacznie bardziej niebezpieczne dla zdrowia naszego mózgu niż lekkie alkohole, takie jak piwo i wino.

Jednocześnie te same badania powiązały nadmierne picie piwa z ryzykiem choroby Alzheimera i demencji, gdy piwo było spożywane konsekwentnie przez długi czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.