Trwa ładowanie...

Jedzenie kompulsywne

Jedzenie kompulsywne jest zaburzeniem odżywiania, polegającym na niekontrolowanym spożywaniu znacznych ilości pokarmu bez odczuwania fizycznego głodu. Kompulsywne objadanie się wiąże się z utratą kontroli nad ilością spożywanych posiłków oraz szybszym tempem jedzenia. Zaburzenie odżywiania ma podłoże psychologiczne, a czynność ma miejsce w samotności i w ukryciu przed światem.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

spis treści
Objadanie się
Objadanie się

Jak każde zaburzenie odżywiania, objadanie się ma podłoże psychologiczne. Problemy, z którymi chory sobie...

zobacz galerię

1. Przyczyny zaburzenia jedzenia

Powody, przez które ludzie zaczynają się chorobliwie objadać, mają złożony charakter. Dzięki nadmiernemu wchłanianiu pokarmów chorzy „zabijają” emocje. Negatywne odczucia, takie jak strach, złość, podenerwowanie – rozładowywane są poprzez atak. Nieudane próby zapanowania nad nim często skutkują dodatkowym poczuciem winy. Z obawy przed nadmiernym tyciem, chorzy często stosują różnego rodzaju diety restrykcyjne. 
Podłożem zaburzenia odżywiania mogą być pewne utrwalone nawyki związane z jedzeniem, np. spożywanie czegoś słodkiego w chwilach złego nastroju.

Stopniowe przybieranie na wadzepowoduje coraz większe zaabsorbowanie problemami związanymi z jedzeniem oraz własnym wyglądem zewnętrznym, pogłębiając zły stan psychiczny. 
Bardzo często jedzenie kompulsywne występuje razem z innymi problemami. Są to na przykład:

 • nadużywanie alkoholu,
 • impulsywne, nieprzemyślane zachowania,
 • problemy z kontrolą nad samym sobą,
 • problemy z rozmawianiem o własnych uczuciach.

  2. Objawy jedzenia kompulsywnego

Po każdym ataku osoba chora czuje obrzydzenie do samej siebie, że nie potrafiła się powstrzymać, może też odczuwać poczucie winy. W elementarnych objawach, kompulsywne objadanie się przypomina inne zaburzenie - bulimię. Różnica polega na tym, że cierpiące na to uzależnienie od jedzenia osoby nie stosują środków przeczyszczających po napadzie. Podobny jest zaś objaw uzależnienia - objadanie się, przede wszystkim wysokokalorycznymi produktami. Następuje po tym przybieranie na wadze, brak energii, znużenie oraz zmęczenie.

Charakterystyczne objawy zaburzenia jedzenia:

 • utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia,
 • jednorazowe spożywanie zbyt dużych ilości,
 • spożywanie posiłków w sposób wyraźnie szybszy niż podczas normalnego jedzenia,
 • spożywanie pokarmów aż do wystąpienia objawów przejedzenia,
 • jedzenie w samotności.

  3. Leczenie jedzenia kompulsywnego

Leczenie kompulsywnego objadania się jest prowadzone w formie psychoterapii. Celem jest odzyskanie kontroli nad nawykami odżywiania, zrozumienie ukrytych mechanizmów uzależnienia oraz odzyskanie świadomości własnych emocji i potrzeb. Terapia psychologiczna polega na odbywaniu regularnych rozmów z terapeutą, często przez wiele lat. Celem leczenia jest przywrócenie pacjentowi bardziej realistycznego stosunku do własnego ciała. Wsparcie psychologa z zakresu odżywiania się pozwala na opracowanie prawidłowego planu codziennego jedzenia. Cennym czynnikiem wspomagającym leczenie jest uczestnictwo w specjalnych stowarzyszeniach skupiających ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami.

Jedzenie kompulsywne to poważne zaburzenie odżywiania, które może prowadzić do wielu powikłań, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. 


Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.