Trwa ładowanie...

Jedzenie przy biurku. Konsekwencje mogą być poważne

Wykonując prace biurowe zdarza się, że nie mamy czasu na zrobienie sobie przerwy. Głodni staramy się więc jeść posiłki przy biurku, aby nie marnować cennego czasu. Niestety, jest to błąd. Taki nawyk prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji nie tylko dla zdrowia, ale i efektów naszej pracy.

Zobacz film: "Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko 14 chorób"

1. Problemy z koncentracją

Po kilku godzinach pracy na komputerze czujemy się zmęczeni. Bolą nas oczy i mamy problemy z koncentracją. Posiłek zjedzony w biegu przy biurku tego nie zmieni. Co więcej, może nawet pogorszyć sprawę.

Lepiej więc zrobić sobie kilkunastominutową przerwę, aby wrócić do komputera ze zregenerowanym i gotowym do działania umysłem. Dzięki temu nasza praca będzie bardziej produktywna. Szybko nadrobimy czas, który spędziliśmy na przerwie i dobrze skończymy przydzielone nam zadania.

2. Nadwaga

Jednym z problemów, które towarzyszy pracy przy biurku jest przybieranie na wadze. W końcu siedząc po 8-10 godzin dziennie mamy bardzo mało ruchu w ciągu dnia. Jedząc przy stanowisku pracy jeszcze bardziej ograniczamy aktywność naszego organizmu.

Warto zauważyć, że jedząc przy biurku nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Wybieramy gotowe produkty i żywność przetworzoną. W końcu łatwiej sięgnąć nam po ciastka czy czekoladę na biurku, niż odgrzać przygotowany w domu lunch. Często robimy to szybko, wykonując w międzyczasie inne czynności. Taki sposób spożywania posiłków powoduje, że organizm źle trawi jedzenie i nie zapewnia uczucia sytości.

3. Problemy z kręgosłupem

Osoby pracujące przy biurku dotykają też często problemy z kręgosłupem. Kilka godzin dziennie w jednej, nienaturalnej pozycji powoduje, że nasze ciało cierpi. Przytłoczeni pracą możemy zapomnieć o robieniu sobie przerw, a także o rozprostowaniu kości i zmiany pozycji, w której siedzimy.

Warto więc w ciągu dnia wykorzystać przerwę na lunch, aby przejść się w inne miejsce i rozruszać kręgosłup. Z pewnością zmiana otoczenia i pozycji, dobrze wpłynie na naszą kondycję i zdrowie.

4. Większe ryzyko bakterii

Istotną kwestią są też bakterie, na kontakt z którymi narażamy się jedząc przy biurku. Na blacie znajduje się bowiem wiele rzeczy, które potencjalnie są siedliskiem bakterii i zarazków, m.in. telefon, laptop, myszka i klawiatura.

Poza tym zasiadając do szybkiego posiłku przy biurku może zdarzyć się, że zapomnimy o zasadach higieny. Nie umyjemy rąk przed posiłkiem lub będziemy jeść nad klawiaturą i zostawimy na niej kolejne bakterie do kolekcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.