Trwa ładowanie...

Joel Fuhrman „Koniec z dietami” - recenzja

Avatar placeholder
26.07.2016 09:24
Joel Fuhrman „Koniec z dietami” - recenzja
Joel Fuhrman „Koniec z dietami” - recenzja

Większość z nas przynajmniej raz w roku postanawia przejść na jakąś dietę. Jedni chcą odżywiać się zdrowiej, inni schudnąć, a jeszcze inni – zwalczyć przy pomocy diety męczące ich choroby i dolegliwości. Samo słowo dieta kojarzy nam się jednak dosyć negatywnie, jako czasowe zmuszanie się do zmiany stylu odżywiania na kompletnie nam niepasujący. Tymczasem mamy inne rozwiązanie, zaproponowane przez dr Joela Fuhrmana – skończenie, ze wszystkimi dietami.

Autor książki, lekarz i dietetyk, odrzuca dotychczas znane sztywne diety, które zazwyczaj kończą się niepowodzeniem. Odchudzanie przy ich zastosowaniu udaje się jedynie niewielkiemu odsetkowi ludzi, za to większość z nich przybiera jeszcze więcej kilogramów, niż udało im się stracić. Tracą jednak jeszcze coś innego – zdrowie i chęć na wprowadzanie realnych, dobrych zmian w swoim odżywianiu.

W książce „Koniec z dietami” znajdujemy jednak ciekawą alternatywę – nutritarianizm. Jest to system opierający się nie na wartości kalorycznej produktów, ale na ich gęstości odżywczej. Fuhrman zaleca jedzenie takich potraw, które przy niewielkiej kaloryczności, dadzą nam dużo wartości odżywczych. Chodzi głównie o produkty pochodzenia roślinnego. Ten sposób ma według autora nie tylko pozwolić na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale też pomóc w wyleczeniu groźnych chorób. W książce znajdziemy m.in. wypowiedzi osób, które stosując zasady Fuhrmana, poprawiły swoje zdrowie i jakość życia, jednocześnie zyskując smukła sylwetkę.

Dużą zaletą książki jest jej bardzo krytyczne podejście do tego, co jemy na co dzień. A jemy niestety bardzo źle. W naszej diecie mnóstwo jest produktów, które według autora, bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Z pewnością nie każdemu tezy te przypadną do gustu, jednak zawsze warto zdawać sobie sprawę z tego, co serwujemy naszemu organizmowi. Ci z czytelników, którzy zdecydują się przetestować opisywane zasady, znajdą w książce dużą pomoc. Znajdziemy w niej bowiem dwutygodniowy plan posiłków, który pozwoli na dosyć łagodne przejście do nowego stylu odżywiania. Oprócz jadłospisów dostajemy także rozbudowany spis przepisów, które możemy wypróbować w swojej diecie.

Zobacz film: "Czemu nie możemy schudnąć?"

O tym, czy przedstawiony sposób odżywiania, a w praktyce – życia, sprawdzi się w konkretnym przypadku, każdy będzie musiał przekonać się sam. Nawet jeżeli nie potrzebujemy takich zmian i nie interesuje nas zmiana diety, warto poznać podejście dr. Joela Fuhrmana. Książka pełna jest bowiem ciekawych spostrzeżeń na temat produktów żywnościowych i ich wpływu na organizm człowieka, z których często kompletnie nie zdajemy sobie sprawy.

"Koniec z dietami"

"Koniec z dietami"

Dr Joel Fuhrman jest autorem licznych publikacji z zakresu dietetyki, żywienia oraz wpływu diety na stan zdrowia i dobre samopoczucie. W swoich książkach udowadnia, że dieta oparta na warzywach i nieprzetworzonych produktach jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego człowieka, chcącego odżywiać się w świadomy sposób.

"Koniec z dietami" - Joel Fuhrman

Wydawnictwo Galaktyka

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze