Trwa ładowanie...

Kolorowy i zdrowy talerz pełen warzyw (WIDEO)

Zobacz film: "Kolorowy i zdrowy talerz pełen warzyw"

-No dobrze, a teraz w myśl jednej z zasad Hipokratesa: niechaj pożywienie będzie leczeniem a leczenie pożywieniem, zaczynamy cykl, którego ja już jestem fanem wielkim, chociaż się nie rozpoczął. A więc o leczeniu przez jedzenie. Gwarancją sukcesów tego cyklu jest oczywiście jego główna prowadząca, Agnieszka Piskała. Witaj serdecznie.

-Dzień dobry.

-Witamy serdecznie. Jaki kształt ma zdrowie? Agnieszko, co to znaczy?

-No właśnie, często jak idziemy do sklepu, wybieramy produkty ze sklepowej półki, które nam smakują, które nam pasują do potrawy, myślę, że tu koledzy są ekspertami w tym temacie. Natomiast często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że natura intuicyjnie stworzyła takie produkty, które swoim kształtem przypominają organy, które są nawet w naszym organizmie i korzystnie na nie wpływają. No nie wiem, weźmy po prostu takie pierwsze z brzegu winogronko, może jasne wezmę. Zobaczymy, że ono swoim kształtem przypomina serce a te poszczególne, małe kawałeczki, te grona przypominają czerwone krwinki. I właśnie winogrona to są produkty, które doskonale działają na nasze serce, tu mamy akurat ciemne winogrona. Tu jest zawarty tak zwany resveratrol, czyli substancja, która ma działanie ochronne na serce. To taka głębsza metafora, ale taka jest.

Kolejny owoc, warzywo, znaczy z botanicznego punktu widzenia owoc, ale z takiego typowego dla naszej nomenklatury to jest warzywo: pomidor. Ja sobie przekroiłam pomidora. Proszę zobaczyć, że pomidor w swoim przekroju przypomina serce ludzkie. Są komory, są przegrody, dokładnie tak wygląda ludzkie serce. I zawarty właśnie w pomidorach likopen jest substancją, która również ma działanie ochronne na nasze serce.

Teraz mamy marchewkę. Proszę zobaczyć, że marchewka w swoim przekroju wygląda jak ludzkie oko. Jest po prostu źrenica, są po prostu i wizualnie tutaj widać takie kreseczki, które też występują w ludzkim oku. Marchewka jest bardzo dobrym źródłem witaminy A, której niedobór powoduje tak zwaną kurzą ślepotę, czyli problemy z widzeniem. No to teraz już odejdźmy od chorób trochę.

-A czy kolor ma też znaczenie? Kolor warzyw, owoców.

-Też, też, ponieważ im więcej jest, znaczy w ogóle nasz talerz powinien być kolorowy, powinniśmy sięgać po wszystkie i żółte i zielone i czerwone i pomarańczowe warzywa, ponieważ każdy z nich ma inne właściwości. Ale, tak jak mówię, teraz odejdźmy trochę od chorób.

Rzodkiewka. Co przypomina rzodkiewka? Rzodkiewka przypomina ludzką głowę z ogromną burzą włosów. Z czupryną. I dokładnie tak jest. Rzodkiewka zawiera bardzo dużo siarki a siarka jest niezbędna do prawidłowej budowy włosów, więc osoby, które mają przerzedzone po zimie albo jakimiś zabiegami kosmetycznymi włosy, powinny zaprzyjaźnić się z rzodkiewką. Także widzimy kolejny taki intuicyjny przykład.

Nie mamy tutaj akurat tego, a na przykład co przypomina fasolę? Fasola swoim kształtem przypomina nerkę ludzką i dokładnie zawiera tam takie substancje, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie nerek. Co jeszcze? Na przykład orzechy. No myślę, że już orzechy to już kilka razy przytaczaliśmy i przykład orzechy włoskie, które po rozłupaniu wyglądają po prostu jak ludzki mózg. Ma prawą i lewą półkulę, jest tak samo pomarszczony i właśnie w orzechach włoskich znajdują się kwasy omega-3, które korzystnie wpływają na pracę mózgu.

-Nie mówiliśmy dużo warzywach, ale widzę że też masz przekrojone na przykład owoce, cytrusy.

-Tak, mam przekrojone owoce cytrusowe, specjalnie sobie przekroiłam pomarańcze. To jest ciekawostka ponieważ po przekrojeniu pomarańcza zewnętrznie wygląda jak kobieca pierś, ale wewnętrznie też wygląda jak kobieca pierś. Te kanaliki, dokładnie tak jak w piersi kobiecej, to są kanaliki mleczne, tak samo w pomarańczy widać te kanały gdzie jest sok pomarańczowy. I pomarańcze są to produkty, które zawierają substancje, które zapobiegają rozwojowi nowotworów piersi u kobiet. Także to są owoce, z którymi szczególnie powinny zaprzyjaźnić się panie.

-A banan?

-No to dla panów coś. Nie idźmy tą drogą, ale niestety troszeczkę musimy odbić, ponieważ kształt banana jest charakterystyczny i myślę, że każdego z nas myśli poszły tam, gdzie powinny pójść. Faktycznie, dla panów, którzy mają problemy z potencją, banany są bardzo wskazane, ponieważ zawierają dużo potasu. Także coś dla panów i coś dla pań.

I jeszcze na koniec chciałam powiedzieć, bo mam tu cebulę. Cebula swoim kształtem, chociaż mamy oczywiście różne, i okrągłą i podłużną, może ta okrągła będzie taka bardziej przykładowa. Tak wygląda ludzka komórka, dokładnie ma taki kształt, ma warstwy też, bo ma warstwy tłuszczową, lipidową, tak zwaną białkową. I cebula to jest takie warzywo, które zawiera substancje, które działają oczyszczająco na wszystkie nasze komórki. Zawiera substancje bakteriobójcze, bakteriostatyczne. Dlatego spożywanie cebuli ma działanie oczyszczające na nasz organizm. A, tak jak mówię, swoim kształtem przypomina dokładnie ludzką komórkę, z których jesteśmy praktycznie cali zbudowani.

Kolorowy i zdrowy talerz pełen warzyw (WIDEO)
Kolorowy i zdrowy talerz pełen warzyw (WIDEO)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.