Trwa ładowanie...

Kora sosny na poprawę funkcji nerek u chorych z zespołem metabolicznym

Naukowcy dowodzą, iż roślinny ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej poprawia funkcję nerek, pomaga w kontrolowaniu nadciśnienia, obniża poziom glukozy we krwi i prowadzi do utraty wagi u chorych z zespołem metabolicznym.

spis treści

1. Czym jest zespół metaboliczny?

Zespół metaboliczny to grupa czynników zwiększających ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2. Wśród czynników tych można wyliczyć: otyłość, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom glukozy we krwi i wysoki poziom lipidów. U chorych z zespołem metabolicznym nadciśnienie i nadmiar cukru we krwi prowadzi do stopniowego zaburzenia funkcji nerek.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Badanie zastosowania leku z kory sosny

Naukowcy ze szpitala w L'Aquila we Włoszech przeprowadzili badanie z udziałem 58 pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze, u których występowały wszystkie kryteria wskazujące na zespół metaboliczny. Oprócz nadciśnienia był to wysoki poziom lipidów we krwi, wysoka glikemia na czczo i otyłość. Oprócz tego u wszystkich chorych pojawiły się wczesne objawy wskazujące na problemy z nerkami (podwyższony poziom albumin w wydalanym moczu). Pacjentów podzielono na dwie grupy, przy czym obie leczone były przy pomocy leku na nadciśnienie, a jedna dodatkowo otrzymywała lek zawierający ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej.

3. Kora sosny a zespół metaboliczny

Badanie wykazało, iż lek z kory sosny pomaga w normowaniu nadciśnienia. Po 6 miesiącach leczenia ciśnienie pacjentów przyjmujących jedynie lek na nadciśnienie wynosiło średnio 128,2/90,2 mmHg, podczas gdy u chorych przyjmujących dodatkowo lek roślinny spadło do 122,2/85,3 mmHg. W obu grupach poprawiła się również funkcja nerek. Ilość białka w moczu spadła o 22% u chorych stosujących jeden lek i o 52,7% u pacjentów przyjmujących oba farmaceutyki. Lek z kory sosny dodatkowo znacznie zwiększał szybkość przepływu krwi przez tętnice nerkowe: z 18,2 cm/s do 27,2 cm/s w skurczu i z 4,1 cm/s do 9,8 cm/s w rozkurczu (lek na nadciśnienie dawał wyniki - z 17,2 do 23,8 w skurczu i z 4,2 do 2,0 cm/s w rozkurczu). Oprócz tego chorzy przyjmujący lek z kory sosny stracili na wadze – ich uśredniony indeks BMI po 6 miesiącach badania wynosił 25, podczas gdy przed badaniem było to 26,5.

Kora sosny na poprawę funkcji nerek u chorych z zespołem metabolicznym
Kora sosny na poprawę funkcji nerek u chorych z zespołem metabolicznym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.