Trwa ładowanie...

Lubisz pić kawę? Dzięki niej poprawisz swoje sportowe wyniki

Avatar placeholder
30.11.2018 09:36
 Lubisz pić kawę? Dzięki niej poprawisz swoje sportowe wyniki
Lubisz pić kawę? Dzięki niej poprawisz swoje sportowe wyniki

Kofeina wzmacnia wydajność podczas ćwiczeń. Jest to wiedza ogólnie znana i niekwestionowana w świecie nauki i sportu. Zawodnicy biorący udział w sportowym wydarzeniu muszą szczególną uwagę zwracać na poziom zawartości kofeiny we krwi, ponieważ w dużych ilościach traktowana jest jako nielegalny doping. Dlatego przynajmniej kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy przed zawodami, sportowcy powinni zaprzestać spożywania kawy dla pewności, że poziom kofeiny jest poniżej ustalonej granicy.

Okazuje się, że kawa może znacznie poprawić sportowe wyniki
Okazuje się, że kawa może znacznie poprawić sportowe wyniki

1. Kawa dla sportowców?

Najnowsze badania opublikowane przez "Journal of Applied Physiology" pokazują jednak, że są to twierdzenia przestarzałe. Każdy sportowiec, jeżeli tylko zechce, może spożyć małą ilość kofeiny nawet przed zawodami i w ten sposób zwiększyć wydajność organizmu.

Kofeina jest jedną z najpopularniejszych substancji stymulujących organizm człowieka stosowaną przez miliony osób na całym świecie. Pijemy kawę w celu porannego pobudzenia organizmu do działania. Spożywana krótko przed treningiem, powoduje że znacznie lepiej pływamy, biegamy, czy jeździmy na rowerze, niż gdybyśmy wykonywali te czynności bez wcześniej wypitej kawy.

Zobacz film: "Jak wybrać dobrą kawę?"

Dzieje się tak, ponieważ kofeina powoduje pobudzenie działania mięśni i tym samym szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Zaobserwowano również, że kofeina powoduje zmniejszenie poziomu odczuwania przez organizm trudów wysiłku fizycznego, przez co ćwiczenie jest dla nas mniej wyczerpujące.

Zaleca się sportowcom, aby zrezygnowali z picia kawy lub spożywania innych produktów zawierających kofeinę przed zawodami sportowymi. W dniu imprezy organizm powinien być wolny od kofeiny. Jest ona, jak wiemy, uzależniająca i jeżeli sportowiec pije dużo kawy na co dzień, musi swój organizm od niej ''odzwyczaić''.

2. Wpływ kawy na wysiłek fizyczny: badania

Bruno Gualano, profesor psychologii i nauk o żywieniu Uniwersytetu w Sao Paulo, nie jest jednak do tej tezy przekonany. Wskazuje, że spożyta przed startem kofeina wpłynie na uzyskany przez sportowca wynik tak samo, nawet jeżeli nie pił kawy na wiele tygodni przez występem. Swoją tezę argumentował za pomocą badania, do którego razem z kolegami z uniwersytetu zaprosił czterdziestu zawodowych kolarzy z Sao Paulo.

Na wstępie badacze zadali im pytanie: czy pijesz kawę bądź inne napoje zawierające kofeinę, takie jak herbata, napoje energetyczne lub słodkie napoje gazowane? Na podstawie odpowiedzi podzielili uczestników na trzy grupy: pijących kawę w małych, średnich i dużych ilościach.

Definiując małą ilość, przyjęli, że jest to równowartość jednej szklanki lub poniżej kawy oraz innych produktów z kofeiną. Średnia grupa to osoby spożywające równowartość dwóch szklanek kawy lub innych produktów z kofeiną. Ostatnia grupa to osoby, które spożywają równowartość trzech szklanek lub więcej kawy lub innych produktów z kofeiną.

Zobacz także

Następnie kolarze musieli pokonać wyznaczoną trasę jadąc na maksimum możliwości, aż do spalenia 450 kalorii. Tę próbę wykonali trzy razy. Przed testem poproszono ich o niejedzenie i niepicie. W zamian przed pierwszą próbą podano im tabletki z 400 miligramami kofeiny (równowartość 4 szklanek kawy). Przed drugą dostali podobne tabletki, jednak bez kofeiny. Przed trzecią próbą nie podano im tabletek.

Po realizacji tych trzech prób naukowcy porównali wyniki czasów i statystyki sportowców. Wszyscy uczestnicy najmocniej pracowali, i tym samym osiągnęli najlepsze wyniki po spożyciu przed startem tabletek z kofeiną. Ich wynik jazdy na czas był o 3,3 proc. lepszy od czasu uzyskanego bez przyjęcia żadnej tabletki oraz o 2,2 proc. lepszy niż wtedy, kiedy przyjęli tabletki bez zawartości kofeiny (efekt placebo).

Najciekawszym rezultatem badania był fakt, że wyniki te były tożsame dla wszystkich, bez względu na zadeklarowane wcześniej spożycie kofeiny. Sportowcy, którzy na co dzień spożywali dużo kofeiny przed wzięciem udziału w badaniu, uzyskali wyniki bardzo zbliżone do osób, które spożywają jej mało.

3. Kofeina pomoże w ćwiczeniach?

Profesor Gualano stwierdził, że bez względu na to, czy na co dzień spożywamy kofeinę, czy też nie spożywamy jej w ogóle, w obu przypadkach przed nagłym wysiłkiem pomoże nam w ten sam sposób. Oznacza to, że nie ma sensu, aby sportowcy, którzy na przykład lubią pić kawę nałogowo, musieli rezygnować z jej picia na długo przed startem w zawodach. Kofeina rzeczywiście wpłynie na wyniki dopiero wtedy, gdy będzie spożyta bezpośrednio przed zawodami.

Jest jednak jedno "ale": badnie dotyczyło zdrowych, młodych mężczyzn. Jak zareaguje organizm kobiet lub osób, które mogą pozazdrościć zdrowia i fizyczności młodym - musi pozostać przedmiotem badań w przyszłości - stwierdził Gualano.

Duże ilości kofeiny przyjęte w krótkim odstępie czasowym mogą powodować niepożądane skutki, takie jak nadpobudliwość, ból głowy, palpitacje serca oraz problemy żołądkowe - nawet u osób, które na co dzień spożywają kofeinę.

Jeżeli chcesz, aby kofeina poprawiała twoje wyniki podczas ćwiczeń fizycznych, profesor Bruno Gualano zaleca zacząć od stosowania małych dawek. Jedna szklanka lub kubek przyjęte na godzinę przed wysiłkiem fizycznym powinny w zupełności wystarczyć, aby zwiększyć twoje osiągi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze