Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Ring-Andrzejczuk

Sposoby na niejadka

Avatar placeholder
10.05.2013 14:41
Sposoby na niejadka
Sposoby na niejadka

Nie każde dziecko je tyle, ile my byśmy chcieli, aby ono zjadło. Część z naszych maluchów okazuje się niejadkami. Dlaczego tak się dzieje? Nie każde dziecko lubi nowości. Jedne akceptują nowe smaki bardzo szybko, a dla innych jest to długi okres adaptacji. Nie każda konsystencja potrawy musi dziecku pasować. Jedne dzieci jedzą sprawnie i szybko, a inne potrzebują znacznie więcej czasu. Zrozumienie potrzeb dziecka sprawi, że czas posiłków będzie radosny.

Mając w domu niejadka spotykamy się z niemałym problemem. Często prosimy, namawiamy a nawet wmuszamy posiłki. Wówczas dla dzieci jak i dla rodziców posiłek staje się męczarnią i udręką, a nie przyjemnością.

1. Jak przekonać niejadka do jedzenia?

  • Aby umilić maluchowi posiłek zadbaj aby miało swoje sztućce - widelec, łyżeczkę, talerzyk, kubeczek. Najlepiej aby nasza pociecha sama dokonała wyboru. Pozwól dziecku uczestniczyć przy nakrywaniu stołu do obiadu, kolacji.
  • Dopilnuj, aby dziecko zdążyło zgłodnieć między posiłkami. Zaplanuj mu atrakcyjnie czas: świeże powietrze, ćwiczenia fizyczne czy sen wzmagają apetyt.
  • Dzieci lubią porządek, więc ustal stały harmonogram posiłków w ciągu dnia. Ułatwi ci to zorganizowanie czasu, a dziecko wyrobi sobie pewne nawyki i przyzwyczajenia. Najlepiej jak posiłki będą spożywane w gronie rodzinnym, co wszystkim sprawi wielką radość.
  • Pamiętaj, aby posiłki spożywać w spokoju. Wyłącz telewizor, radio aby nie rozpraszać malca. Ważne jest też aby dziecko w czasie spożywania posiłku siedziało, a nie biegało po całym domu. Zadbaj o miłą atmosferę, wciągaj dziecko do rozmów przy stole.
  • Stwarzaj dziecku możliwość wyboru tego co będzie jeść (np. dasz mu do wybory dwa różne warzywa).
  • Chwal dziecko za zjedzenie całego posiłku, ale nie karć za niezjedzenie.
  • Nie przekupuj swojego dziecka smakołykami ani deserami, żeby jadł, gdyż wtedy stają się one bardziej pożądane niż normalne jedzenie.
  • Jeśli dziecko nie zje przygotowanego przez ciebie posiłku, nie dokarmiaj go, lecz poczekaj z podawaniem jedzenia do pory następnego. Ono samo kontroluje kiedy jest głodne
  • Zachęcaj swoją pociechę do próbowania nowych smaków. Poproś malucha, aby pomagał ci w przygotowaniu posiłków, wówczas będzie łatwiej go przekonać do nowych potraw. Wspólne przygotowywanie posiłków będzie sprawiało dziecku dużo radości i będzie to dla was wszystkich mile spędzony czas.

Często spotykamy się z tym, że nasze

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

dziecko niechętnie zjada warzywa . Częściej zdarza się to gdy warzywa oferujemy w formie surówej niż gotowanej. Niektóre warzywa możesz podawać w ramach przekąsek w upalne dni, po ich delikatnym zblanszowaniu (wrzucić na kilka minut do wrzącej wody). W taki sposób możesz podać np. seler naciowy , marchewkę. Zamiast zbyt słodkich soków owocowych podaj dziecku sok wielowarzywny (możesz go rozcieńczyć wodą). Będąc na spacerze lub urządzając sobie piknik w parku czy na łące, zabierz w pojemniczkach pokrojone warzywa (marchewkę, rzodkiewkę, kalarepkę itp.) oraz uprzednio wspólnie przygotowane sałatki i surówki. Nie zabieraj słodyczy , które mogą się rozpuścić. Surowe warzywa podawaj jako przegryzkę gdy dziecko marudzi, że jest głodne.

Jeżeli niepokoisz się, że twoje dziecko je za mało . Rób codzienne notatki z ilości pokarmów jakie zjadło. Możesz później udać się z tym do lekarza lub dietetyka. Specjalista pomoże ci określić stan odżywienia dziecka oraz rozwój twojego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze