Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Sposoby odchudzania dzieci

Avatar placeholder
18.04.2019 09:41
Sposoby odchudzania dzieci
Sposoby odchudzania dzieci (123RF)

Otyłe dziecko to chore dziecko. Otyłość u dzieci może wynikać z przyczyn wewnętrznych, np. cukrzyca. Jednak w większości przypadków powodem nadwagi u dzieci są czynniki zewnętrzne: złe nawyki żywieniowe - posiłki zbyt obfite i bogate w cukry oraz niewłaściwa higiena życia - siedzący tryb życia, mało ruchu. Odchudzanie dzieci to głównie dostosowanie ich codziennej diety do wieku, wzrostu i masy ciała oraz zwiększenie ich aktywności fizycznej.

Otyłość u dzieci, tak samo jak u dorosłych, może prowadzić do licznych chorób, takich jak choroby serca i układu krwionośnego, nadciśnienie. Ponadto otyłe dziecko to nieszczęśliwe dziecko, często wyśmiewane przez rówieśników i odizolowane. Takie doświadczenia często odbijają się negatywnie na psychice dziecka i jego relacjach społecznych. Idealna waga dziecka jest obliczana na podstawie jego wzrostu. Na przykład, jeśli dziecko ma 1 m 27 cm wzrostu, powinno ważyć maksymalnie 27 - 3, czyli 24 kilogramy.

spis treści

1. Zasady diety odchudzającej dla dziecka

Dziecko z nadwagą powinno:

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
  • jeść: mięso (każdego rodzaju) gotowane, grillowane lub pieczone, ryby (wszystkie), duże ilości warzyw (sałata, szpinak, marchew, kapusta, kalafior, buraki, pomidory, pory, brokuły itd.), owoce (nie więcej niż dwa razy dziennie), jajka pod każdą postacią, zupy warzywne.
  • jeść tylko niewielkie ilości: makaronu, ziemniaków, ryżo, oleju arachidowego, produktów zbożowych, kukurydzy.
  • nie jeść: jasnego pieczywa, cukru, słodyczy, słodkich bułek i drożdżówek, cukierków, słodzonych soków i napojów, masła, mleka krowiego, tłustych serów, czekolady, lodów, potraw mącznych, soczewicy, białej fasoli, grochu. Jasne pieczywo warto zamienić na pełnoziarniste, a kanapki warto podać dziecku nie tylko na pierwsze śniadanie, ale także spakować je do plecaka zamiast drożdżówki na drugie śniadanie.
  • pić dużo wody mineralnej, zwłaszcza między posiłkami. Inne dozwolone napoje to: mleko półtłuste, herbata bez cukru, świeże warzywno-owocowe soki najlepiej wyciskane w domu.
  • jeść 4-5 małych objętościowo posiłków w ciągu dnia: śniadanie (zjedzone do godziny od wstania), drugie śniadanie (w szkole), obiad, podwieczorek (ok.16-17) oraz kolacja spożyta na trzy godziny przed snem.

2. Produkty, których należy unikać w diecie dziecka

Dziecko z nadwagą nie powinno:

  • przegryzać między posiłkami produktów bogatych w cukry lub tłuszcze (chipsy, paluszki, słodycze);
  • omijać posiłków;
  • jeść przed telewizorem;
  • jeść szybko, bez dokładnego gryzienia;
  • pić napojów i soków słodzonych.

Dieta dla dziecka z nadwagą powinna być bogata w warzywa i owoce, które zawierają duże ilości błonnika, witamin i minerałów. Warto również zachęcać dziecko do aktywności fizycznej. Można zapisać je na wybrane przez niego zajęcia, np. pływanie lub taniec. Po kilku tygodniach lub miesiącach konsekwentnych zmian nawyków żywieniowych powoli można rozszerzać dietę dziecka i uzgodnić z nim, że 1-2 razy w tygodniu może spożywać produkty z tzw. listy zakazanej, czyli najczęściej słodycze. Odchudzanie dzieci powinno mieć na celu nie tylko utratę zbędnych kilogramów, lecz także zaszczepienie w nich dobrych nawyków żywieniowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze