Trwa ładowanie...

Napoje energetyczne szkodliwe dla serca. Kolejne badania

Energy drinki z kofeiną, tauryną i guaraną szturmem podbiły rynek. Mimo kolejnych badań potwierdzających ich szkodliwość, nadal są dostępne i mają się dobrze. Naukowcy przekonują, że są szkodliwe dla zdrowia serca.

Zobacz film: "Pił napoje energetyczne. Stracił przez nie zęby"

1. Energy drinki a zdrowie serca

Napoje energetyczne, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie pobudzić i dostarczyć nam energii do działania. Zwykle w składzie takich energy drinków znajduję się kofeina, tauryna, guarana, a także duże ilości cukru i dodatki witamin.

Wszystkie te składniki, zmieszane w jednym napoju tworzą mieszankę wybuchową, która może niekorzystnie wpływać na pracę serca i podnosić ciśnienie.

Naukowcy z Uniwersytetu Południowego Pacyfiku zaprosili do badania 34 ochotników i poprosili o wypicie w ciągu godziny dwóch puszek (500 ml) napoju energetycznego. Część osób dostała do wypicia placebo (napój na bazie wody gazowanej, soku z limonki i aromatu wiśniowego).

Eksperyment powtarzano przez trzy dni. W testowanych napojach energetycznych znajdowało się od 304 do 320 mg kofeiny. Według badaczy, kofeina w dawce poniżej 400 mg nie powinna wywoływać żadnych zmian elektrokardiograficznych.

Wyniki badania pokazały jednak, że u osób, które wypiły napoje energetyczne, średnio o 5 mmHg wzrosło ciśnienie, w porównaniu z osobami, które piły placebo. Osoby po energy drinkach miały też o 7,7 milisekundy dłuższy odstęp QT. To czas potrzebny komorom na ponowne wygenerowanie uderzenia.

Zbyt długi lub zbyt krótki odstęp QT może powodować nieprawidłowe bicie serca, prowadzące do arytmii. Kierownik badań, profesor Sachin Shah przekonuje jednak, że złego wpływu na zdrowie serca nie można przypisywać kofeinie i dlatego należy zrobić więcej badań, aby dowiedzieć się, który składnik jest winny.

2. Energy drinki nie dla dzieci i nadciśnieniowców

Ze względu na fakt, że napoje energetyczne podnoszą ciśnienie, nie powinny ich spożywać osoby z nadciśnieniem. Shah ostrzega również ludzi, którzy cierpią z powodu zespołu długiego QT. W ich przypadku wydłużenie tej fazy bicia serca może skończyć się groźnymi powikłaniami.

To nie pierwsze badanie, które wskazuje, że picie napojów energetycznych jest niezdrowe dla serca. Naukowcy z Uniwersytetu w Houston zaobserwowali, że picie napojów energetycznych powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co ogranicza przepływ krwi do narządów.

Naukowcy apelują też, by ograniczyć sprzedaż napojów energetycznych wśród dzieci i młodzieży. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, żeby dzieci w wieku od 12 do 18 lat nie przyjmowały więcej niż 100 mg kofeiny dziennie.

To znacznie mniej niż znajduje się w puszce napoju energetycznego. Wyższa dawka kofeiny wiąże się z podwyższeniem ciśnienia krwi u młodzieży.

Zamiast energetyków lepiej podawać dzieciom wodę i soki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.