Trwa ładowanie...

Nina Ogińska-Bulik, Wiem, co jem? Psychologia nadmiernego jedzenia i odchudzania się

Avatar placeholder
11.04.2019 13:04
 Nina Ogińska-Bulik, Wiem, co jem? Psychologia nadmiernego jedzenia i odchudzania się
Nina Ogińska-Bulik, Wiem, co jem? Psychologia nadmiernego jedzenia i odchudzania się (123RF)

Dlaczego nie potrafimy oprzeć się pokusie jedzenia, mimo że nie odczuwamy głodu? Jak rozpoznać, kiedy jedzenie staje się szkodliwe i w jaki sposób skutecznie je ograniczyć? Jak osiągnąć sukces w odchudzaniu?

Rozwój cywilizacji, a przede wszystkim przemysłu spożywczego i przetwórczego sprawił, że w naszym regionie często mamy do czynienia z nadprodukcją żywności. Żywność jest ogólnie dostępna, ale ma to także swoje zgubne skutki. Przyczynia się do trudności w kontrolowaniu ilości spożywanego pokarmu, co najczęściej powoduje, że człowiek je więcej niż potrzebuje jego organizm, a to prowadzi do nadwagi i otyłości. Choć wzrasta świadomość ludzi na temat zdrowego odżywiania się, nie zawsze przekłada się ona na podejmowane zachowania jedzeniowe.

Autorka wyjaśnia, jakie czynniki warunkują odżywianie, z czego wynikają preferencje żywieniowe i dlaczego czasem trudno nam utrzymać odpowiednią wagę. Wskazuje błędy w procesie odchudzania oraz ich skutki uboczne – objadanie się, pogorszenie kondycji fizycznej, złe samopoczucie. Wiedza na ten temat umożliwia długofalowe efektywne odchudzanie oraz trwałe wyeliminowanie niekorzystnych nawyków żywieniowych.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Książka zawiera dwa psychologiczne programy odchudzania, praktyczne porady dietetyczne i gotowe scenariusze działań przydatne w codziennej praktyce dietetyków, lekarzy rodzinnych i każdego, kto mierzy się z problemem nadwagi.

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce nie tylko żyć zdrowo, lecz także zadbać o siebie i swoich bliskich.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze