Trwa ładowanie...

Niebezpieczny trend - jedzenie surowego kurczaka. Groźniejszy niż myślicie!

Na pewno nie raz spotkaliście się z serwowaniem surowych dań w restauracji. Nierzadko w menu znajdziemy chociażby tatara czy sushi. Ale czy słyszeliście kiedykolwiek o jedzeniu surowego drobiu? To wyjątkowo niebezpieczny trend, który staje się coraz bardziej popularny.

spis treści

1. Nowy, niebezpieczny trend

Według magazynu "Food & Wine", kilka restauracji w Stanach Zjednoczonych już zaczęło serwować surowe danie z kurczaka, które nazywa się "sashimi" z kurczaka lub "tatar" z kurczaka. Ta "specjalność" zyskuje coraz większe grono zwolenników w Stanach Zjednoczonych. W Japonii jest uważana za rarytas. Jeśli zastanawiasz się, czy surowy kurczak podawany w restauracji jest bezpieczny do spożycia, odpowiedź niestety brzmi nie.

Zobacz film: "Czerwone mięso może powodować raka jelita grubego"
Sashimi z kurczaka wygląda apetycznie, ale może być niebezpieczne (123rf)
Sashimi z kurczaka wygląda apetycznie, ale może być niebezpieczne (123rf)

2. Ponad 800 przypadków zachorowań

W Japonii, gdzie danie jest bardzo popularne, Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej poinformowało restauracje o konieczności "ponownej oceny surowego i pół-surowego menu z kurczaka" - donosi japońska gazeta "Asahi Shimbun". Ministerstwo zaapelowało do kucharzy o gotowanie kurczaka w temperaturze 75 stopni Celsjusza. Zalecenie wystosowano po tym, jak ponad 800 osób zachorowało w wyniku zjedzenia sashimi z kurczaka.

3. Czym to może grozić?

Jedzenie sashimi z kurczaka naraża nas na spore ryzyko zarażenia bakterią z rodzaju Campylobacter lub Salmonellą - dwoma rodzajami bakterii, które powodują zatrucia pokarmowe. Jest całkiem spora szansa, że jeden lub obydwa te patogeny znajdą się w surowym mięsie kurcząt.

Zdaniem Centers for Disease Control and Prevention (CDC), zakażenia Campylobacterią są jedną z najczęstszych przyczyn infekcji biegunkowych w Stanach Zjednoczonych. Bakterie te powodują objawy żołądkowo-jelitowe, w tym biegunkę, skurcze i bóle brzucha, a w niektórych przypadkach również mdłości i wymioty. Każdego roku w USA występuje około 1,3 miliona przypadków takiego zarażenia. Warto dodać, że co roku z tego powodu dochodzi średnio do 100 zgonów.

Zgodnie z CDC, zakażenie Salmonellą wywołuje objawy takie jak biegunka, gorączka i skurcze brzucha. CDC twierdzi, że każdego roku około 1,2 miliona osób zaraża się Salmonellą, a około 450 osób umiera z powodu tego zakażenia.

Jedzenie surowego kurczaka różni się od jedzenia surowych ryb, które można znaleźć w sushi. W przypadku surowej ryby, zarazki które powodują chorobę, są pasożytami, a te mogą zostać zabite poprzez zamrażanie ryb. Inaczej jest w przypadku mięsa drobiowego.

Sprawdź również:

4. Jak przygotowuje się sashimi z kurczaka?

Według magazynu "Food & Wine", czasami sashimi z kurczaka przygotowywane jest przez wrzucenie mięsa do wrzącej wody lub pieczenie kurczaka przez nie więcej niż 10 sekund. Taki sposób jest w stanie zabić bakterie, ale tylko na powierzchni kurczaka. Waryo pamiętać, że podczas patroszenia, inne bakterie mogą dostać się do wnętrza mięsa.

Jedzenie surowego drobiu może być bardzo groźne
Jedzenie surowego drobiu może być bardzo groźne (Pixabay.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.