Trwa ładowanie...

Odchudzanie dla każdego

Większość osób ma za sobą przynajmniej jedną próbę utraty zbędnych kilogramów. Odchudzanie jednym przychodzi stosunkowo łatwo, inni bezskutecznie walczą z nadwagą. Wiele zależy od siły woli i konsekwencji w trzymaniu się zasad obranej kuracji odchudzającej. Nie bez znaczenia jest również sama dieta odchudzająca – nie może być zbyt restrykcyjna lub uboga w składniki odżywcze. Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny sposób na pozbycie się niepotrzebnych kilogramów. Aby odchudzanie zakończyło się sukcesem i nie doszło do wystąpienia efektu jo-jo, należy dopasować metodą walki z nadwagą do wieku, płci i stanu zdrowia.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

spis treści

1. Odchudzanie a wiek

Z nadwagą i otyłością zmagają się nawet dzieci. Niemało w tym, niestety, winy rodziców, którzy niemal od urodzenia przyzwyczajają dzieci do słodkich przekąsek. Co gorsza, batoniki lub chipsy są nierzadko traktowane przez rodziców jako nagroda za dobre zachowanie malca. W rezultacie dzieci szybko zaczynają kojarzyć słodycze z przyjemnością i akceptacją rodzica. W późniejszym okresie życia, dziecko może szukać pociechy w niezdrowych przekąskach, a to prosta droga do problemów z odżywianiem. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy możliwie szybko reagować na wzrost wagi dziecka. Dzięki zmianom w sposobie odżywiania można pomóc dziecku wrócić do prawidłowej wagi. Wskazane jest również zachęcanie dzieci z nadwagą lub otyłych do aktywności ruchowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Modyfikacje w diecie to ważny krok również w odchudzaniu nastolatków. Dorastający organizm potrzebuje jednak wielu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, dlatego dieta dla nastolatka nie może być zbyt restrykcyjna. Ostrożność w czasie odchudzania powinni zachować także seniorzy, którzy częściej niż osoby młode doświadczają problemów zdrowotnych.

2. Stan zdrowia a odchudzanie

Kurację odchudzającą najlepiej znosi zdrowy i silny organizm. Nie oznacza to jednak, że osoby zmagające się ze schorzeniami (np. z alergią) lub naturalnymi stanami (karmienie piersią, menopauza) nie mogą walczyć z nadwagą. Alergicy mogą odchudzać się, ale powinni najpierw skonsultować swój jadłospis z dietetykiem. Często zachodzi bowiem konieczność zastąpienia sugerowanych produktów spożywczych innymi, niewywołującymi reakcji alergicznej u danej osoby. Należy zwrócić uwagę na to, by dieta alergika była zbilansowana i dostarczała mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Bezpieczne odchudzanie jest zalecane również kobietom karmiącym piersią, których sposób odżywiania ma bezpośredni wpływ na skład mleka podawanego dziecku. Znacznie korzystniejsza jest stopniowa utrata nadwagi dzięki stosowaniu się do zasad zdrowego odżywiania niż szybki spadek wagi po diecie 1000 kcal lub głodówce. Odchudzaniu młodej mamy sprzyja karmienie piersią dziecka – ta czynność błyskawicznie spala kalorie. W nieco innej sytuacji są kobiety przechodzące menopauzę. W ich przypadku zachodzi bowiem spowolnienie przemiany materii, co oznacza, że w odchudzanie należy włożyć nieco więcej wysiłku.

3. Płeć i odchudzanie

Ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność kuracji odchudzającej jest płeć. Jakkolwiek kobietom może się to wydawać niesprawiedliwe, mężczyźni chudną szybciej. Jest to związane z różnicami w budowie. Panowie łatwiej tracą zbędne kilogramy, dlatego diety odchudzające opracowane z myślą o przedstawicielach płci męskiej są zwykle mniej restrykcyjne. Mężczyźni nie powinni jednak zbyt szybko spoczywać na laurach i pozwalać sobie na częste odstępstwa od diety. Oni również powinni wykazać się konsekwencją, by utrata wagi nie była tylko tymczasowa. Wskazane są również systematyczne ćwiczenia, które poprawiają wygląd sylwetki, czyniąc ją bardziej atletyczną. Panowie powinni poświęcić szczególnie dużo uwagi okolicom brzucha, mają bowiem tendencję do gromadzenia się w tej partii ciała tkanki tłuszczowej.

Na koniec, ważne jest, aby pamiętać, że najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych i pozostanie przy nich całe życie, bo niezależnie od płci i innych czynników, jeśli potraktujemy odchudzanie jako proces przejściowy, to efekt jojo na pewno się pojawi.

Mgr Joanna Penza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.