Trwa ładowanie...

"Pijany jak Polak w Boże Narodzenie"? Badania pokazują, że to mocno naciągana teza

 Dorota Mielcarek
19.12.2019 19:37
Alkohol w czasie świąt
Alkohol w czasie świąt (iStock)

Nasi zagraniczni przyjaciele mają powiedzenie "pijany jak Polak w Boże Narodzenie" – na potwierdzenie tych słów można przytoczyć scenę serialu "W potrzebie", gdzie jeden z bohaterów beztrosko rzuca tym zdaniem. Pomijając fakt, że krążą o nas legendy dotyczące ilości wypijanego alkoholu, to czy faktycznie pijemy dużo podczas świąt?

Okazuje się, że opowieści o unoszącej się podczas Pasterki woni alkoholu możemy włożyć między bajki. Mamy nowe wyniki badań.

1. Czy Polacy piją podczas Wigilii Bożego Narodzenia?

W dniach od 6 do 10 grudnia 2019, na zlecenie Wirtualnej Polski, zostały przeprowadzone badania, które miały na celu zbadanie, czy Polacy podczas Świąt Bożego Narodzenia piją alkohol.

Okazuje się, że większość Polaków nie pije alkoholu podczas Wigilii. Aż 66 proc. respondentów odpowiedziało przecząco na pytanie "czy pijesz alkohol w Wigilię Bożego Narodzenia?". Jedynie 23 proc. stwierdziło, że w ich domu obecne są napoje wyskokowe.

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na wzrok?"
Alkohol w Wigilię
Alkohol w Wigilię

Co ciekawe, kiedy dopuszczamy obecność alkoholu na wigilijnym stole, to jest to zazwyczaj wino – wskazało na nie aż 72 proc.

Badani uznali, że jest to odpowiedni alkohol do kolacji. Dużo mniej punktów procentowych uzyskała wódka, bo 35 proc., a whiskey 26 proc.

Po piwo i bimber sięgamy najrzadziej.

2. Pasterka po alkoholu

"Pijani na Pasterce to norma" – słyszę, kiedy pytam znajomych o świąteczną mszę. Okazuje się jednak, że to narastający stereotyp. Z przeprowadzonych badań wynika, że jedynie 15 proc. badanych poszło na pasterkę po wypiciu alkoholu. 63 proc. odpowiedziało, że nigdy tego nie zrobiło.

Pasterka po alkoholu
Pasterka po alkoholu

3. Trzeźwa Wigilia – nietrzeźwe święta

O ile podczas Wigilii zachowujemy wstrzemięźliwość od alkoholu, tak podczas pierwszego i drugiego dnia świąt pozwalamy sobie na jego wypicie. Podczas tych dni zdecydowana większość Polaków, bo aż 56 proc. badanych, spożywa napoje wyskokowe. Abstynencję zachowuje 32 proc.

Alkohol podczas świąt
Alkohol podczas świąt

Jednak zwykle wypijamy kieliszek lub dwa wybranego trunku.

Do doprowadzenia się w stan upojenia alkoholowego w czasie świąt przyznaje się 22 proc. badanych.

73 proc. zdecydowanie woli spędzić czas w trzeźwości.

Upijanie się w święta
Upijanie się w święta

4. Picie przy dziecku

Niepokojące są jednak statystyki, jeśli chodzi o picie przy dzieciach. Okazuje się, że aż 49 proc. Polaków pije alkohol podczas świąt w obecności dzieci.

10 proc. nie jest w stanie określić, czy zdarza im się picie w obecności najmłodszych, a 41 proc. sprzeciwia się takiej praktyce.

Picie przy dziecku
Picie przy dziecku

Okazuje się, że wbrew powiedzeniu "pijany jak Polak w Boże Narodzenie", potrafimy dozować alkohol i stronimy od nadużywania go w czasie najbardziej rodzinnych świąt w roku. Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się odczarować wiele mitów na temat nietrzeźwości Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze