Trwa ładowanie...

Plaster bekonu dziennie zwiększa o połowę ryzyko demencji

Już wcześniej naukowcy przestrzegali, że jedzenie bekonu może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Najnowsze badania pokazują, że nawet jeden plasterek bekonu dziennie może zwiększać ryzyko rozwoju demencji i to aż o 50 proc.

Zobacz film: "Koktajl oczyszczający wątrobę z toksyn"

spis treści

1. Jedzenie przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko demencji

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Leeds przeanalizował parametry genetyczne i zdrowotne 500 tys. Brytyjczyków, których dane były zawarte w bazie Biobank. Były to osoby w wieku od 40 do 69 lat.

Plaster bekonu dziennie zwiększa o połowę ryzyko demencji
Plaster bekonu dziennie zwiększa o połowę ryzyko demencji (Getty Images)

Wyniki badania okazały się zaskoczeniem. Bo choć od dawna było wiadomo, że spożywanie wysokokalorycznych przetworzonych pokarmów jest szkodliwe dla naszego zdrowia, to nie przypuszczano, że aż do tego stopnia. Analiza brytyjskich naukowców wykazała, że nawet jeden plasterek bekonu albo po prostu 25 g. przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko wystąpienia demencji nawet o 44 proc.

Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta zależności od predyspozycji genetycznych.

Z kolei nieprzetworzone mięso chroni przed wystąpieniem choroby. Jedzenie 50 g dziennie wołowiny, wieprzowiny lub cielęciny, zmniejsza ryzyko demencji o prawie 1/5.

"Mamy coraz więcej dowodów na to, że spożycie przetworzonego mięsa może zwiększać ryzyko wystąpienia szeregu chorób" - opowiada Huifeng Zhang, jeden z badaczy.

2. Najbardziej są narażeni mężczyźni

Naukowcy ustalili, że w ciągu ostatnich 8 lat w Wielkiej Brytanii średnio odnotowywano ok. 2900 przypadków demencji, w tym choroby Azheimera.

Najczęściej na te choroby diagnozowano u mężczyzn. Z reguły były to osoby mniej wykształcone, które palili, miały nadwagę oraz jadły więcej fast foodów, a mniej owoców i warzyw.

"Badania nad czynnikami ryzyka wystąpienia demencji, pomogą nam zmniejszyć liczby przypadków tej wyniszczającej choroby" - powiedział prof. Janet Cade, która nadzorowała badania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.