Płatki jaglane – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, od którego zależy jak twój organizm będzie funkcjonował cały dzień. Zamiast kanapek warto przygotować rano miskę ciepłej owsianki czy płatków jaglanych z dodatkiem świeżych owoców, orzechów lub miodu. To nie tylko pożywna, ale i zdrowa propozycja.
1. Czym są płatki jaglane
Płatki jaglane to zbożowy produkt spożywczy, wytwarzany z rozgniecionych ziaren prosa. Nie zawiera glutenu, dzięki czemu jest tolerowany przez osoby chorujące na celiakię i nietolerancje pokarmowe. Płatki jaglane są bogate w witaminy z grupy B i składniki mineralne, dzięki czemu pozytywnie wpływają na kondycję i zdrowie osób, które je jedzą. To bardzo dobre źródło energii, dlatego dietetycy zalecają, by wykorzystywać je przy przygotowywaniu śniadań i deserów. Smakują dobrze zarówno po ugotowaniu, jak i bez niego. Płatki jaglane nie mają wyraźnego smaku, dlatego są idealna bazą, a także ciekawym dodatkiem do jogurtów czy owoców. Dzięki zawartości błonnika wspierają pracę układu trawiennego.
2. Jakie właściwości mają płatki jaglane
Płatki jaglane, podobnie jak otręby czy kasza, są produktem, który korzystnie wpływa na organizm. Produkowane są z prosa, czyli zboża, które dostarcza organizmowi wielu cennych składników.
Dla przykładu płatki jaglane usprawniają pracę układu nerwowego, wzmacniają odporność całego organizmu, wpływają pozytywnie na koncentrację. Codzienne spożywanie płatków jaglanych likwiduje nie tylko chroniczne zmęczenie, ale także bezsenność.
Według dietetyków posiłki z płatków jaglanych korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego, ponieważ usprawniają trawienie, niwelują zaparcia, a jest to związane z dużą zawartością błonnika.
Inne zalety płatków jaglanych to właściwości przeciwgrzybiczne, ale też moczopędne, co z kolei reguluje funkcjonowanie nerek.
Produkt polecany jest kobietom, które chcą wzmocnić włosy i paznokcie oraz poprawić stan skóry.
3. Jakie wartości odżywcze mają płatki jaglane
Przede wszystkim stanowią źródło witamin z grupy B, które są istotne, ponieważ ich zadaniem jest utrzymanie komórek w dobrej kondycji. Witamina B wpływa też na pracę układu nerwowego. Płatki jaglane to także bogactwo witaminy E, która hamuje procesy starzenia.
To też warto wiedzieć
- Płatki owsiane
- Dietetyczne śniadanie
- Dieta owsiankowa
- Zapomniane zboża
Płatki jaglane to również wapń, fosfor, potas, cynk, magnez i inne minerały, które organizują pracę narządów wewnętrznych. W płatkach jaglanych znajduje się lecytyna, która reguluje pracę mózgu, a w głównej mierze koncentrację, zdolność zapamiętywania. Substancja reguluje także poziom cholesterolu.
4. Jak wykorzystać płatki jaglane
Coraz częściej płatki jaglane zastępują kanapki na śniadanie, są także zdrową przekąską pomiędzy posiłkami. Mogą być gotowane nie tylko na mleku, ale też na wodzie. Po ugotowaniu konsystencja płatków jaglanych przypomina budyń.
Warto także spróbować połączenia płatków jaglanych z jogurtem. Mogą być też dodane do startego jabłka i cynamonu.
Produkt można wykorzystać również jako chrupiącą panierkę do mięs - w ten sposób "odchudzimy" niektóre dania. Płatki jaglane są często wybierane przez sportowców, zwłaszcza po treningu, ponieważ dodane do np. jogurtu gwarantują uczucie sytości.
Ze względu na duże wartości odżywcze, płatki jaglane są zalecane przez dietetyków dla dzieci czy młodzieży. Ponieważ są twarde i chrupkie, niektóre z kobiet dodają płatki jaglane do maseczek kosmetycznych domowej roboty. Mogą być naturalnym scrubem do skóry twarzy.