Trwa ładowanie...

Polska mapa grzybów. Sprawdź, gdzie ich szukać

Każdy grzybiarz ma swoje ulubione miejsca do zbiorów. Jednak z roku na rok susza coraz bardziej daje się we znaki i trudniej o wysyp grzybów. Po licznych burzach, które przeszły przez Polskę w ostatnim czasie, wiele osób z nadzieją patrzy w lasy. Sprawdź, gdzie najlepiej wybrać się na grzybobranie.

Zobacz film: "Grzyby mogą chronić mózg przed demencją"

1. Gdzie jest najwięcej grzybów?

Obecnie grzybiarze nie strzegą tak dokładnie swoich sekretnych miejsc, jak niegdyś. Na licznych forach dotyczących grzybów, chętnie wymieniają się poradami. W ostatnim tygodniu przybyło wpisów ze wskazówkami, gdzie pojawiły się pierwsze okazy.

Grzyby pojawiły się na południu i w centralnej części kraju
Grzyby pojawiły się na południu i w centralnej części kraju (GettyImages)

Na Dolnym Śląsku grzybiarze wskazują na takie miejsca, jak: okolice Przełęczy Jugowskiej oraz zbocza Wielkiej Sowy od strony Pieszyc, okolice Polanicy-Zdrój, lasy dookoła Wałbrzycha, Dzierżoniowa, okolice Woliborza i Przełęczy Woliborskiej, Dusznik-Zdroju, lasy u podnóża Gór Stołowych i okolice miejscowości Studzienno.

Fani grzybów z województwa łódzkiego twierdzą, że najlepiej jest szukać grzybów w takich miejscach jak: las Łagiewnicki, lasy w okolicach Opoczna, Gałkówka, Łasku, las wiączyński, lasy w okolicach Grotnik i Chechła.

Mapa grzybów
Mapa grzybów (grzyby.pl)

Na Mazowszu można gdzieniegdzie trafić na kurki, jednak grzybiarze są wyraźnie niezadowoleni:

"Niestety jadalnych grzybów jeszcze nie widać. Jest trochę niejadalnych. W lesie bardzo mokro" – pisze jeden z nich na forum.

Małopolscy grzybiarze chętnie chwalą się swoimi licznymi zdobyczami. W powiecie limanowskim lasy obrodziły prawdziwkami. Ponadto można tam znaleźć również kurki, gołąbki zielonkawe, mleczaje smaczne, koźlarze czerwone, borowiki ceglastopore, czy maślaki modrzewiowe.

2. Grzyby w warmińsko-mazurskim

Każdy zapytany o miejsce, w którym można zebrać najwięcej grzybów, bez wahania wskazuje Warmię i Mazury. Jednak w tym roku na próżno szukać tam szczęścia. Lokalni grzybiarze nie kryją rozczarowania:

"Las mieszany, w tym roku jest masakra, więcej uszkodzonych pralek, lodówek i śmieci w lesie niż grzybów..." – pisze jeden z nich.

"Czytając rano wasze doniesienia, nie wytrzymałam i pomimo deszczu wyruszyłam sprawdzić swoje miejscówki. Na pierwszej mokro i pachnie grzybnią. Niestety prawdziwków brak. Na drugiej, trzeciej i czwartej zupełne bezgrzybie. Mam nadzieję, że za tydzień będzie lepiej!"- dodaje grzybiarka z powiatu oleckiego.

Najwyraźniej na zbiory w zielonych płucach Polski trzeba będzie jeszcze poczekać. Amatorzy grzybobrania są już gotowi do zbiorów.

"Zachęcone opisami z południa kraju, Warmia i Mazury czekają w boksach startowych z kozikami i koszykami w ręku na sygnał do natarcia" – pisze grzybiarz z powiatu olsztyńskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.