Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Schudłem/schudłam i co dalej? Witaj w świecie szczupłych ludzi!

Avatar placeholder
02.09.2016 10:03
Schudłem/schudłam i co dalej? Witaj w świecie szczupłych ludzi!
Schudłem/schudłam i co dalej? Witaj w świecie szczupłych ludzi! (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Z zakończeniem odchudzania jest niekiedy jak z czytaniem dobrej książki. Cieszymy się, że znamy już zakończenie, ale co teraz? Czym się zająć? W co włożyć ręce? Jeśli wasz czas był do tej pory zajęty, a cel wydawał się odległy, być może nie zastanawialiście się, jak będzie wyglądać życie „po”. A przecież wiele osób – nawet tych bardzo otyłych – udowodniło, że się da. Można więc próbować przygotować się i na taką ewentualność.

spis treści

1. Zacznij żyć jak szczupła osoba

Działanie dla samego działania pozwala zabić czas. Natomiast działanie dla konkretnego celu, który udaje nam się osiągnąć, ma duży wpływ na poczucie własnej wartości. Kiedy więc chudniemy, zaczynamy rozumieć, że coś, co sobie wymarzyliśmy, jest w zasięgu naszej ręki (tak się dzieje z realizacją wszystkich celów – nie tylko żywieniowych). To, co zrobimy potem, pokazuje, czy jesteśmy w stanie efekt utrzymać. To, że nie można wrócić do starych nawyków, jest oczywiste i nie będziemy się nad tym rozwodzić. Z drugiej strony dieta redukcyjna nie powinna być podstawą naszego żywienia do końca życia. Jest to więc czas, by rozpocząć „nową książkę”, której karty zapisane są przez zdrowe nawyki i styl życia. Regularne posiłki i ćwiczenia, nowi znajomi na siłowni lub właśnie spotkania ze starymi przyjaciółmi, ale w nowym środowisku (klub fitness, sala gimnastyczna, kort, bieżnia itp.) to tylko niektóre elementy, które mogą na stałe zagościć w twoim harmonogramie. Tak robią ludzie, którzy dbają o swoją sylwetkę.

2. Wykorzystaj cenne doświadczenie

Możesz też zacząć „pisać swoją książkę”. Nawet jeśli chudnięcie odbywa się pod okiem specjalisty, który rozpisuje dietę, warto zrobić mały przegląd zdrowych przepisów i wskazówek (Internet, poradnik itd.). Jeśli rozumiemy podejmowane działania, traktujemy je bardziej osobiście. Osobiste decyzje wywołują z kolei inny rodzaj motywacji. Wiedza i doświadczenie pozwalają na intuicyjne wyciąganie trafnych wniosków. Jeśli już wiesz, jak coś osiągnąć, możesz zacząć doradzać osobom, które są w tej samej potrzebie. Istnieje wiele forów internetowych czy grup wsparcia, w ramach których można się udzielać. Możesz też rozpocząć pisanie swojego bloga lub po prostu służyć dobrą radą wśród znajomych. Bądź pozytywnym przykładem. To pomoże również tobie.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

3. Od małych kroczków do dalekich skoków

Zainteresuj się czymś zupełnie nowym. Kiedy zdrowy styl życia przychodzi ci już bez trudu i nie musisz się tak świadomie kontrolować, masz teraz czas, żeby zainteresować się czymś zupełnie nowym. Wielu z nas ma „odłożone na później” marzenia, przysłonięte przez konieczność wywiązywania się z codziennych obowiązków. Jedną rzecz udało ci się osiągnąć. Cóż stoi na przeszkodzie, aby zabrać się za kolejną?

4. Gdy rozszyfrujesz sam siebie

Bycie szczupłym nie sprawi również, że automatycznie nauczysz się być szczęśliwym. Jeśli do tej pory zajadałeś/zajadałaś smutki, musisz nauczyć się reagować na frustrujące sytuacje w inny sposób. I to koniecznie – musisz! W tym wypadku nie wyeliminujesz przyczyny nadwagi w inny sposób. Sport, spotkania towarzyskie, rozwojowe zadania (hobbystyczne i pracownicze) pozwolą ci odwrócić uwagę od dotychczasowych przeszkód. A szczere rozmowy i wytrwałe ćwiczenie umiejętności (w zależności od rodzaju stresogennych sytuacji) pozwolą na bieżąco wyjaśniać bądź rozwiązywać już powstałe trudności.

Jeśli schudłeś, to jesteś na dobrej drodze, ale nie u jej kresu. Nie poddawaj się, bo warto poświęcić czas trosce o zdrowie. Jest to zwracająca się inwestycja. Nawet gdy nie od razu sami to dostrzegamy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze