Skutki uboczne kreatyny - dawkowanie, dolegliwości, zalety
Kreatyna jest bardzo popularnym suplementem diety stosowanym głównie przez osoby aktywnie fizyczne. Jej zadaniem jest doprowadzenie do wzrostu masy mięśniowej. Dlatego najczęściej sięgają po nią osoby uprawiające sporty siłowe. Suplement kreatyny wpływa też na poprawę wytrzymałości oraz pozwala sprawić, że osoba, która po nią sięga jest bardziej odporna na zmęczenie. Mimo tych zalet warto też poznać skutki uboczne kreatyny.
1. Dawkowanie a skutki uboczne kreatyny.
Jeśli nie chcemy narazić się na skutki uboczne kreatyny, to musimy pamiętać, aby nie przesadzić z jej przyjmowaniem. Nieodpowiednie dawki tego suplementu mogą spowodować nadmierny przyrost masy ciała. Osoby, które przyjmują kreatynę najczęściej aplikują ją sobie w ilościach od 5 do 10g. Inni spożywają ją w stałej ilości. Dużą popularnością też cieszy się metoda dostosowywania dawek do wysiłku i tak w dni treningu przyjmuje się 10g, a w pozostałe o połowę mniejszą jej ilość. W każdym z przypadków konieczna jest jednak dbałość o odpowiednie stosowanie, aby uniknąć skutków ubocznych kreatyny.
2. Jakie dolegliwości mogą wystąpić podczas stosowania kreatyny?
Skutki uboczne kreatyny, to np. niebezpieczeństwo odwodnienia. Dlatego podczas jej przyjmowania należy wypijaćsporą ilość wody. Niektóre osoby po stosowaniu kreatyny uskarżają się na skutki uboczne kreatyny, takie jak kłopoty żołądkowe. Może to skutkować dyskomfortem w okolicach brzucha, jak również biegunką.
Podczas przyjmowania suplementów kreatyny istnieje ryzyko urazów i dolegliwości związanych z mięśniami. Mogą pojawić się skutki uboczne kreatyny, takie jak skurcze. Jednak dużo cięższe w skutkach może też być naciągnięcie, a także nadwyrężenie tkanek mięśniowych. Osoba, która stosuje kreatynę musi liczyć się też z tym, że jej organizm może być bardziej narażony na tzw. stres termiczny.
To musisz wiedzieć
Powoduje on złe samopoczucie. Może też na tyle osłabić organizm, że spada wydolność. Występuje także słabsza forma psychiczna. Skutki uboczne kreatyny, to również nadmierna potliwość, ale też dużo cięższy objaw w postaci spadku ciśnienia krwi. Suplement z kreatyną jest stosowany razem z węglowodanami i białkami, które w polaczeniu z nią mogą wywołać np. trądzik. Stwierdzono też podczas badań naukowych, że spore jej dawki mogą negatywnie wpływać na potencję. Kreatyna może zmniejszać libido i powodować problemy z erekcją oraz wytryskiem. Możliwe skutki uboczne kreatyny powinny skłonić nas do rozsądnego sięgania po ten środek.
3. Jakie są zalety stosowania kreatyny?
Kreatyna ma spowodować przyrost masy mięśniowej. Ten cel można osiągnąć przeciętnie w ciągu jednego do trzech miesięcy. Suplement ten wpływa także na zwiększenie energii oraz wzrost siły. Dzięki temu trening jest wydajniejszy i przynosi lepsze efekty. Zastosowanie kreatyny po dużym wysiłku powoduje, że mięśnie łatwiej się regenerują. Skutki uboczne kreatyny, to także w wielu przypadkach lepsza i efektywniejsza praca serca. Kreatyna wpływa również pozytywnie na działanie układu krążenia. Znane są badania, na podstawie których wyciągnięto wnioski, że kreatyna pozytywnie wpływa na osoby z chorobami serca, a także zmagającymi się z problemami nerwowomięśniowymi.