Trwa ładowanie...

Suchy styczeń. Odstaw alkohol i zobacz, co się stanie

Jednym z postanowień noworocznych jest ograniczenie spożycia alkoholu. Suchy styczeń, czyli abstynencja w pierwszym miesiącu roku, pozytywnie wpływa na cały organizm i pomaga zmienić szkodliwe nawyki.

Zobacz film: "Uważaj, co pijesz. Mało znane skutki picia alkoholu"

1. Suchy styczeń - miesiąc bez alkoholu

Po świętach i zabawie sylwestrowej wielu z nas przygotowuje postanowienia noworoczne. Jednym z nich jest ograniczenie spożycia alkoholu. W Wielkiej Brytanii popularny jest tzw. ''suchy styczeń''. Według badań naukowców wstrzemięźliwość od alkoholu w pierwszym miesiącu roku skutkuje pozytywnymi skutkami w dłuższej perspektywie. Naukowcy przebadali grupę ochotników, którzy zdecydowali się na wzięcie udziału w suchym styczniu w 2018 roku. Po siedmiu miesiącach badania powtórzyli. Co się okazało?

2. Suchy styczeń dobry dla zdrowia

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Sussex wzięło udział 2 821 osób. W pierwszym tygodniu lutego, czyli zaraz po skończeniu wyzwania ankietę wypełniło 1715 osób. W sierpniu, po 7 miesiącach od suchego stycznia ankietę wypełniło 816 uczestników projektu.

Co się dzieje w wątrobie, gdy pijesz alkohol?
Co się dzieje w wątrobie, gdy pijesz alkohol? [5 zdjęć]

Wątroba i alkohol to niezbyt udany duet. Kto z nas nie lubi podczas letnich grillów wypić do pieczonej...

zobacz galerię

Uczestnicy suchego stycznia zaobserwowali natychmiastowe korzyści z abstynencji. 9 na 10 osób uznało, że dzięki wstrzemięźliwości od alkoholu oszczędziło pieniądze, 7 na 10 osób przyznało, że bez alkoholu lepiej im się zasypia, połowa osób zgłosiła, że ich skóra jest w lepszym stanie. Odstawienie alkoholu wiązało się też z utratą wagi i zwiększeniem energii.

Oprócz krótkotrwałych korzyści uczestnicy zaobserwowali też korzyści długofalowe, co jest znacznie ważniejsze. Badani przyznawali, że ograniczyli spożycie alkoholu i pili mniej niż przed wyzwaniem. Zdecydowanie rzadziej też się upijali.

Dr Visser, kierownik badań, powiedział, że zmiany nawyków zaobserwowano również u uczestników, którzy nie zachowali abstynencji przez cały miesiąc. W ich przypadku były one jednak mniejsze.

Jeśli jeszcze nie macie postanowienia noworocznego, może warto spróbować podjąć wyzwanie suchego stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.