Trwa ładowanie...

Suplementy diety na zapalenie stawów i kości

Liczba suplementów diety na zapalenie kości i stawów jest naprawdę imponująca. Niektóre z nich są skuteczne i bezpieczne, jednak w przypadku części środków rezultaty ich działania oraz wpływ na organizm pozostawiają wiele do życzenia. Przeprowadzone dotąd badania rzuciły dużo światła na skuteczność suplementów diety w poprawie jakości życia osób dotkniętych zapaleniem kości i stawów. Jakie składniki przyczyniają się do efektywności tych środków?

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

1. Najpopularniejsze suplementy diety na zapalenie kości i stawów

Obecnie najbardziej popularne wśród osób dotkniętych zapaleniem kości i stawów są suplementy diety zawierające glukozaminę. Substancja ta jest wytwarzana przez ludzki organizm, a duże jej ilości znajdują się w stawach. Wiele wskazuje na to, że stymuluje ona tworzenie tkanki niezbędnej do regeneracji stawów, a syntetyczna glukozamina może mieć właściwości przeciwzapalne. Jest ona dostępna pod postacią chlorowodorku glukozaminy lub siarczanu glukozaminy. Ich skuteczność sprawdzono w 20 badaniach kontrolnych na 2500 osobach. Większość badań koncentrowała się na działaniu siarczanu glukozaminy w leczeniu zapalenia kolan i bioder. Ich wyniki nie były jednak stałe, co miało związek z zastosowaniem różnych typów glukozaminy. Okazało się, że siarczan glukozaminy zmniejsza ból wywołany zapaleniem kości i stawów. Jest skuteczniejszy nawet od niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto poprawia funkcjonowanie stawów i wyraźnie zmniejsza zwężenie w stawach kolanowych przez 3 lata po podjęciu leczenia. Natomiast chlorowodorek glukozaminy nie łagodzi objawów zapalenia kolan, ale redukuje ból u niektórych pacjentów z ciężkimi postaciami choroby. Co ważne, glukozamina jest bezpieczna w stosowaniu, a skutki uboczne są znikome.

Popularne są również suplementy diety z chondroityną, która jest składnikiem struktur stawowych. Substancja ta nie jest równie dobrze zbadana jak glukozamina, ale przeprowadzone wcześniej badania wykazały jej skuteczność w łagodzeniu dolegliwości bólowych i spowalnianiu zwężenia w stawach. Nowsze badania były dla tej substancji mniej łaskawe. Ich wyniki wskazały, że jej efektywność w przypadku zapalenia kości i stawów jest znikoma.

2. Inne suplementy na zapalenie kości i stawów

W skład suplementów diety na zapalenie kości i stawów oprócz glukozaminy i chondroityny wchodzą również inne substancje. Jedną z nich jest S-adenozylometionina. Powstaje ona w wątrobie, a jej działanie polega na zwiększaniu grubości tkanek w stawach. Badania wykazały, że łagodzi ból związany z zapaleniem kości i stawów w podobnym stopniu jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest uznawana za bezpieczną, ale może wywoływać niepokój, ból głowy, bezsenność i poddenerwowanie. Może również wchodzić w interakcję z innymi lekami.

Składnikiem suplementów diety dla osób dotkniętych zapaleniem kości i stawów jest również metylosulfonylometan (MSM). Znajduje się ona w roślinach, owocach, warzywach, mięsie i nabiale. Wiele wskazuje na to, że MSM ma właściwości przeciwzapalne. Badania wykazały, że zmniejsza obrzęk i łagodzi ból, ale nie zmniejsza sztywności stawów. Na korzyść suplementów diety z MSM przemawia fakt, że są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm.

Inną substancją stosowaną w suplementach diety jest tzw. diabelski szpon. Ma on działanie przeciwzapalne, ale wymaga dalszych testów, by sprawdzić jego skuteczność i bezpieczeństwo w długoterminowym stosowaniu. Ciekawostką może być fakt zastosowania kurkumy do łagodzenia objawów zapalenia kości i stawów. Ma to związek z przeciwzapalnymi właściwościami tej przyprawy. Podobnie jest w przypadku imbiru.

Suplementy diety dla osób z zapaleniem kości i stawów nie zawsze działają zgodnie z obietnicami producentów. Warto postawić na sprawdzone i przebadane substancje. Wówczas szanse na skuteczne złagodzenie objawów choroby będą znacznie większe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.