Trwa ładowanie...

Suplementy diety na zapalenie stawów i kości

Liczba suplementów diety na zapalenie kości i stawów jest naprawdę imponująca. Niektóre z nich są skuteczne i bezpieczne, jednak w przypadku części środków rezultaty ich działania oraz wpływ na organizm pozostawiają wiele do życzenia. Przeprowadzone dotąd badania rzuciły dużo światła na skuteczność suplementów diety w poprawie jakości życia osób dotkniętych zapaleniem kości i stawów. Jakie składniki przyczyniają się do efektywności tych środków?

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

1. Najpopularniejsze suplementy diety na zapalenie kości i stawów

Obecnie najbardziej popularne wśród osób dotkniętych zapaleniem kości i stawów są suplementy diety zawierające glukozaminę. Substancja ta jest wytwarzana przez ludzki organizm, a duże jej ilości znajdują się w stawach. Wiele wskazuje na to, że stymuluje ona tworzenie tkanki niezbędnej do regeneracji stawów, a syntetyczna glukozamina może mieć właściwości przeciwzapalne. Jest ona dostępna pod postacią chlorowodorku glukozaminy lub siarczanu glukozaminy. Ich skuteczność sprawdzono w 20 badaniach kontrolnych na 2500 osobach. Większość badań koncentrowała się na działaniu siarczanu glukozaminy w leczeniu zapalenia kolan i bioder. Ich wyniki nie były jednak stałe, co miało związek z zastosowaniem różnych typów glukozaminy. Okazało się, że siarczan glukozaminy zmniejsza ból wywołany zapaleniem kości i stawów. Jest skuteczniejszy nawet od niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto poprawia funkcjonowanie stawów i wyraźnie zmniejsza zwężenie w stawach kolanowych przez 3 lata po podjęciu leczenia. Natomiast chlorowodorek glukozaminy nie łagodzi objawów zapalenia kolan, ale redukuje ból u niektórych pacjentów z ciężkimi postaciami choroby. Co ważne, glukozamina jest bezpieczna w stosowaniu, a skutki uboczne są znikome.

Popularne są również suplementy diety z chondroityną, która jest składnikiem struktur stawowych. Substancja ta nie jest równie dobrze zbadana jak glukozamina, ale przeprowadzone wcześniej badania wykazały jej skuteczność w łagodzeniu dolegliwości bólowych i spowalnianiu zwężenia w stawach. Nowsze badania były dla tej substancji mniej łaskawe. Ich wyniki wskazały, że jej efektywność w przypadku zapalenia kości i stawów jest znikoma.

2. Inne suplementy na zapalenie kości i stawów

W skład suplementów diety na zapalenie kości i stawów oprócz glukozaminy i chondroityny wchodzą również inne substancje. Jedną z nich jest S-adenozylometionina. Powstaje ona w wątrobie, a jej działanie polega na zwiększaniu grubości tkanek w stawach. Badania wykazały, że łagodzi ból związany z zapaleniem kości i stawów w podobnym stopniu jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest uznawana za bezpieczną, ale może wywoływać niepokój, ból głowy, bezsenność i poddenerwowanie. Może również wchodzić w interakcję z innymi lekami.

Składnikiem suplementów diety dla osób dotkniętych zapaleniem kości i stawów jest również metylosulfonylometan (MSM). Znajduje się ona w roślinach, owocach, warzywach, mięsie i nabiale. Wiele wskazuje na to, że MSM ma właściwości przeciwzapalne. Badania wykazały, że zmniejsza obrzęk i łagodzi ból, ale nie zmniejsza sztywności stawów. Na korzyść suplementów diety z MSM przemawia fakt, że są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm.

Inną substancją stosowaną w suplementach diety jest tzw. diabelski szpon. Ma on działanie przeciwzapalne, ale wymaga dalszych testów, by sprawdzić jego skuteczność i bezpieczeństwo w długoterminowym stosowaniu. Ciekawostką może być fakt zastosowania kurkumy do łagodzenia objawów zapalenia kości i stawów. Ma to związek z przeciwzapalnymi właściwościami tej przyprawy. Podobnie jest w przypadku imbiru.

Suplementy diety dla osób z zapaleniem kości i stawów nie zawsze działają zgodnie z obietnicami producentów. Warto postawić na sprawdzone i przebadane substancje. Wówczas szanse na skuteczne złagodzenie objawów choroby będą znacznie większe.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.