Te napoje zwiększają ryzyko rozwoju raka
Aktywność fizyczna i zdrowa dieta ograniczają ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Większość osób, myśląc o zdrowym odżywianiu, bierze pod uwagę rezygnację z fast foodów, ciężkich, smażonych potraw i tłustego mięsa. Tymczasem okazuje się, że zbyt małą wagę przywiązujemy do tego, co pijemy.
1. Gorące napoje - znacznie zwiększają ryzyko rozwoju raka przełyku
Badania przeprowadzone w Iranie wskazały, że wypijanie każdego dnia 700 ml herbaty w temperaturze powyżej 60ºC zwiększa ryzyko wystąpienia raka przełyku o 90 proc. Naukowcy wysnuli te wnioski na podstawie analizy nawyków żywieniowych 50 tys. osób między 40. a 75. rokiem życia. W analizowanym okresie u 317 uczestników badania zdiagnozowano nowotwór przełyku. Te dane potwierdziły kolejne badania opublikowane na łamach ''International Journal of Cancer''.
Naukowcy wskazują, że spożywanie płynów, takich jak woda, kawa, herbata, ale również zupa w temperaturze 65ºC lub wyższej - może być czynnikiem potencjalnie rakotwórczym.
2. Alkohol sprzyja rozwojowi raka
Badania opublikowane kilka miesięcy temu w "The Lancet Oncology" nie pozostawiają wątpliwości - nawet cztery proc. wszystkich nowotworów jest pośrednio lub bezpośrednio związanych ze spożywaniem alkoholu. Częste picie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju m.in. raka wargi, jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, okrężnicy, wątroby i jelita grubego.
Naukowcy wskazują, że zaobserwowano również zależność między alkoholem a rozwojem nowotworów piersi. Część badań wskazuje, że nawet 10 proc. zachorowań wśród kobiet na raka piersi może mieć związek z piciem. Wynika to z tego, że alkohol może wywoływać zaburzenia hormonalne.
Co ważne, autorzy badania wskazują, że szkodzi nie tylko nadmierne spożywanie alkoholu, ale za groźne jest uznawane również picie określane jako umiarkowane.
- Nasze badanie wskazuje na wpływ nawet relatywnie niewielkiego poziomu spożycia na ryzyko raka, co budzi niepokój, ale sugeruje jednocześnie, że już małe zmiany w konsumpcji mogą mieć pozytywny wpływ na zagrożenie - wyjaśniała jedna z autorów badania Harriet Rumgay z International Agency for Research on Cancer.
Badania prowadzone przez Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii wykazały, że 3,4 proc. zachorowań na wszystkie nowotwory wśród kobiet i 5,8 proc. wśród mężczyzn, może być związanych z piciem alkoholu.
Również Światowa Organizacja Zdrowia plasuje alkohol jako jeden z głównych czynników kancerogennych.
3. Mleko może zwiększać ryzyko raka piersi o 80 proc.
Opinie naukowców na temat zależności między spożywaniem mleka krowiego a rozwojem nowotworów nie są jednoznaczne. Pojawiają się kolejna badania, które wskazują na taką zależność. Badacze z Loma Linda University Health w Kalifornii ujawnili analizę dotyczącą obserwacji 53 tys. kobiet w ciągu ośmiu lat. Kiedy ruszało badanie u żadnej z uczestniczek nie wykryto raka piersi, pod koniec obserwacji nowotwór był zdiagnozowany u 1057 z nich. Uczestniczki badania wypełniały w tym okresie ankiety dotyczące m.in. nawyków żywieniowych, stosowanych leków, aktywności fizycznej.
Autorzy badania wskazali na wyraźną zależność między spożywaniem mleka krowiego a rozwojem raka piersi.
- Spożycie już tylko od 1/4 do 1/3 szklanki dziennie wiązało się ze zwiększeniem ryzyka raka piersi o 30 proc. Wypijanie jednej szklanki dziennie podnosiło to ryzyko o 50 proc., a u osób pijących od jednej do dwóch szklanek dziennie, zagrożenie wzrastało o 70-80 proc. - wyjaśniał dr Gary E. Fraser, główny autor badania.
Autorzy badania wskazują, że może to mieć związek z obecnością hormonów płciowych w mleku.Naukowcy nie zaobserwowali podobne związku między rakiem a spożywaniem produktów mlecznych, serów czy jogurtów.
4. Zabójcze słodkie napoje gazowane
Z badań opublikowanych na łamach "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention" wynika, że picie dwóch lub więcej słodzonych napojów w ciągu tygodnia zwiększa dwukrotnie ryzyko rozwoju raka trzustki. Autorzy pracy oparli swoje wnioski na analizie danych dotyczących stanu zdrowia i nawyków żywieniowych 60 tys. mężczyzn i kobiet z Singapuru na przestrzeni 14 lat. W czasie, który obejmowało badanie, u 140 osób z wykryto raka trzustki.
Inne badania wskazują z kolei na zależność między rakiem jelita grubego a słodzonymi napojami. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Sorbonie zauważyli, że stale podwyższony poziom cukru we krwi może zwiększać ryzyko rozwoju różnego typu nowotworów. Przez ponad pięć lat obserwowali nawyki żywieniowe 100 tys. osób. Na tej podstawie doszli do wniosku, że dwie puszki tygodniowo słodkich napojów zwiększa o 18 proc. ryzyko rozwoju nowotworów. W czasie, który obejmowała analiza - potwierdzono wśród uczestników badania 693 przypadków raka piersi, 291 raka prostaty i 166 raka jelita grubego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl