Trwa ładowanie...

Vloger sprawdził, ile wody jest w popularnych wędlinach drobiowych

Autor kanału ''Cosieoplaca'' postanowił sprawdzić ile wody jest w popularnych, paczkowanych wędlinach drobiowych. Wynikami podzielił się w filmie i na serwisie wykop.pl

Zobacz film: "Woda podczas smażenia mięsa"

1. Wędliny użyte do testu

Do swojego eksperymentu vloger wybrał 12 wędlin drobiowych, w których znalazły się m.in. marki własne popularnych dyskontów. W części wędlin w składzie wymieniona jest woda. Na jednym z opakowań wprost było napisane, że wędlina parzona jest z połączonych kawałków mięsa z dodaną wodą.

Dla porównania vloger kupił również 3 opakowania surowej piersi kurczaka, aby zestawić zawartość wody w gotowym i surowym produkcie. Listę wędlin użytych w teście znajdziecie tutaj.

2. Ile wody jest w wędlinach?

Żeby sprawdzić zawartość wody w wędlinach vloger z kanału ''Cosieoplaca'' udał się do laboratorium. Świeżo otworzone wędliny najpierw zważył, a potem umieścił w czystych metalowych miskach i przełożył je do suszarki. Wędliny suszyły się w temperaturze 105ºC, do momentu, kiedy cała woda wyparowała. Na podstawie różnicy mas przed i po parowaniu określił procentową zawartość wody w wędlinach drobiowych.

Początkowo wynik wydawał się zaskakujący. W surowych filetach z kurczaka było średnio 74,8 proc. wody. Wydawać by się mogło, że to bardzo dużo, ale okazuje się, że według literatury zawartość wody w chudym mięsie wynosi ok. 75 proc. Białko w zależności od rodzaju mięsa stanowi od 16 do 21 proc., tłuszcz śródmięsniowy ok. 2,5 proc, węglowodany 1,2 proc, inne substancje ok. 2,3 proc. Wynik, który uzyskał vloger nie jest więc niczym zaskakującym.

Jeśli chodzi o ilość wody w wędlinach drobiowych to jej zawartość stanowiła od ok. 71 do 73 proc, czyli niewiele mniej niż w surowym produkcie. Część wody z wędliny drobiowej odparowała już wcześniej. Zdarza się, że gdy otwieramy opakowanie, na ściankach i wieczku znajdują się kropelki wody.

Zawartość wody w składzie wędliny drobiowej jest naturalna i jeśli nie przekracza 75 proc. nie mamy powodów do zmartwień. Najłatwiej zawartość wody można obliczyć, dodając do siebie poszczególne składniki z tableli odżywczej. Woda będzie stanowiła dopełnienie do 100 proc.

Cały film możecie obejrzeć na kanale ''Cosieoplaca'' pod tym linkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.