Trwa ładowanie...

Witamina D nie chroni przed rakiem. Nowe badania

Suplementy diety z witaminą D i kwasami omega-3 prawdopodobnie nie chronią przed nowotworami i chorobami serca. To nowe wnioski amerykańskich naukowców.

Zobacz film: "Tego nie wiesz o witaminie D"

1. Właściwości witaminy D

Witamina D pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Stosowana jest w profilaktyce krzywicy, zapobiega też osteoporozie. Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, nie jest wydalana wraz z moczem. Odkłada się w tkance tłuszczowej i wątrobie.

W reklamach suplementów diety z witaminą D często słyszymy, że mogą chronić nas przed nowotworami i chorobami serca.

2. Badania nad witaminą D

W czasopiśmie "New England Journal of Medicine" opublikowano badanie dotyczące wpływu suplementów zawierających witaminę D i kwasy omega-3 na zdrowie serca i zapobieganie nowotworom.

Suplementy z tymi składnikami są bardzo popularne, dlatego naukowcy postanowili przyjrzeć im się bliżej. Do badania zaprosili prawie 26 000 osób dorosłych. Byli to zarówno mężczyźni (w wieku 50 lat) jak i kobiety (w wieku 55 lat).

Badani przez 5 lat przyjmowali codziennie 2000 międzynarodowych jednostek witaminy D i 1 g kwasów tłuszczowych omega-3. Po przeanalizowaniu wszystkich danych naukowcy doszli do wniosku, że suplementacja tymi składnikami nie obniża ryzyka zachorowania na nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe, takie jak udary czy zawały serca.

Z badań wynika również, że choć suplementacja witaminą D i omega-3 nie chroni przed rakiem, to w przypadku osób, które przyjmowały suplement co najmniej dwa lata, ryzyko śmierci z powodu nowotworu obniżyło się o 25 proc.

3. Działania niepożądane

Naukowcy sprawdzali również czy suplementacja witaminą D i kwasami omega-3 ma jakieś niekorzystne działanie. W badaniu nie potwierdzono żadnych poważnych niepożądanych zdarzeń, co oznacza, że prawdopodobnie nie ma przeciwwskazań przed przyjmowaniem tego typu suplementacji.

W profilaktyce przeciwnowotworowej ważne są: zdrowa i zrównoważona dieta, systematyczna aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Konieczne jest też zaprzestanie palenia papierosów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.