Trwa ładowanie...

Witamina E w soczewkach kontaktowych

Avatar placeholder
27.01.2016 07:29
Witamina E w soczewkach kontaktowych
Witamina E w soczewkach kontaktowych

Wynaleziono innowacyjny sposób aplikowania witaminy E do oczu. Zamiast w tradycyjnych kroplach, zawarto ją w soczewkach kontaktowych.

spis treści

1. Zastosowanie witaminy E

Witamina E odgrywa ważną rolę w procesie leczenia chorób oczu, jak na przykład zespołu suchego oka, jaskry czy zaćmy. Zazwyczaj przyjmuje się ją w formie kropli do oczu.

2. Krople do oczu z witaminą E

Stosowanie kropli nie jest najskuteczniejszym sposobem na dostarczanie substancji leczniczej do oka. Podczas podawania kropli do oczu pojawiają się łzy, wraz z którymi wypływa znaczna część preparatu. W konsekwencji lek w niewielkim stopniu dociera do miejsca swojego przeznaczenia. Badacze mówią o zaledwie pięciu procentach leku, które dostarczane są do rogówki wraz z kroplami. Reszta dostaje się do krwiobiegu.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

3. Alternatywa dla kropli

Naukowcy z University of Florida wynaleźli soczewki umożliwiające stopniowe, bezpośrednie wydzielanie witaminy E do rogówki oka. Dodatkowo chronią one przed promieniowaniem UV. Aby wynalazek pojawił się na rynku potrzebne jest przeprowadzenie kolejnych badań, dlatego też najprawdopodobniej skorzystać z soczewek można będzie dopiero za dwa lata.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.