Właściwości zdrowotne śliwki kakadu
Śliwka kakadu to owoc o kwaskowatym smaku, niezwykle bogaty w witaminę C. Zrywa się go z drzewa Terminalia ferdinandiana, które rośnie w Australii. Ostatnio przyciąga coraz więcej uwagi dietetyków oraz naukowców ze względu na wiele korzyści zdrowotnych.
1. Bogactwo witaminy C
Śliwka kakadu zawiera potężną dawkę witaminy C – już 100 gramów dostarcza około 1,240 miligramów tej witaminy, czyli ponad 20 razy więcej niż w przypadku pomarańczy. Owoc ten znajduje się na szczycie listy najlepszych naturalnych źródeł witaminy C na świecie.
Dlaczego witamina C jest tak ważna? Po pierwsze, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu układu odpornościowego, kości, zębów i dziąseł. Co więcej, pomaga zachować elastyczność skóry w związku ze zdolnością stymulacji produkcji kolagenu. Zapobiega też niedoborom żelaza, ponieważ wspomaga jego wchłanianie z innych produktów. Witamina C wykazuje również właściwości antyalergiczne, gdyż hamuje wytwarzanie histaminy oraz wspomaga pozbywanie się istniejących toksyn z ciała.
2. Moc antyoksydantów
Antyoksydanty przeciwdziałają wolnym rodnikom, czyli niestabilnym atomom i molekułom, które powodują przedwczesne starzenie oraz rozwój chorób serca, choroby Alzheimera czy nowotworów.
Śliwka kakadu jest także bogata w fenole – fitochemikalia, które mają równie silne działanie. Badania sugerują, że zawartość fenoli w danym owocu czy warzywie może być najlepszym wyznacznikiem jego mocy antyoksydacyjnej, nawet lepszym niż zawartość witaminy C.
3. Działanie przeciwrakowe
Spożywanie owoców bogatych w antyoksydanty to znakomity sposób na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka, jednak jedzenie śliwek kakadu może być szczególnie korzystne.
Badania opublikowane na łamach "Nutrition and Cancer" pokazały, że polifenole pozyskane z tego owocu wykazują znaczącą aktywność hamującą komórki nowotworowe. Ten efekt wynika z tego, że ekstrakt ze śliwki kakadu potrafi wywołać apoptozę, czyli samozniszczenie komórki rakowej.
Właściwości przeciwbakteryjne potwierdzono badaniami laboratoryjnymi.
Badania z lutego 2011 roku pokazały, że ekstrakt ze śliwki kakadu ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwdziałające mikrobom. Ekstrakt z owocu zahamował rozwój 11 z 14 testowanych rodzajów bakterii (79 proc.), a najsilniejsze działanie wykazuje w stosunku do bakterii Gram-dodatnich.