Dbaj o mikroflorę jelit!
Nie jest niczym odkrywczym fakt, że sposób odżywiania znacząco wpływa na zdrowie człowieka. Dieta ma również ogromny wpływ na rozwój bakterii stanowiących naturalną mikroflorę jelit. Zmiana tej mikroflory może prowadzić do rozwoju lub zaostrzenia występujących schorzeń układu pokarmowego – zespołu jelita wrażliwego, zaparć, biegunki czy choroby Leśniowskiego-Crohna.
1. Mikroflora jelit
Zapewne wszyscy znają powiedzenie: „Jesteś tym, co jesz”, ale czy faktycznie spożywanie pokarmów wpływa na nasze zdrowie oraz życie? Zespół badawczy Szkoły Medycznej Perelman Uniwersytetu w Pensylwanii odkrył związek pomiędzy długotrwałym spożywaniem określonego pokarmu a bakteriami zasiedlającymi jelita człowieka. W badaniu uczestniczyło 98 ochotników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy. Do pierwszej grupy należały osoby, których dieta była charakterystyczna dla państw rozwiniętych, a mianowicie bogata w mięso oraz tłuszcze. Z kolei drugą grupę stanowiły osoby, których dieta była bogata w produkty roślinne. W doświadczeniu został zmieniony sposób żywienia uczestników eksperymentu. Jedna grupa spożywała pokarmy bogate w błonnik oraz o niskiej zawartości tłuszczu, a druga o dużej zawartości tłuszczu oraz ubogie w błonnik. Już po upływie 24 godzin od momentu zmiany sposobu żywienia zaobserwowano zmiany w typach bakterii stanowiących mikroflorę jelit. Zmiany utrzymywały się przez okres 1 tygodnia. Kierownik badań – doktor Frederic D. Buszmenó – zauważył, że sposób żywienia wpływa na bakterie zasiedlające jelita. Ponadto bakterie stanowią potencjalny łańcuch łączący dietę ze stanem zdrowia. Zmiany typu bakterii pod wpływem diety obserwuje się w różnych środowiskach na całym świecie. U większości osób flora bakteryjna jest stała i zmienia się niezwykle rzadko, np. podczas wakacyjnych wyjazdów. Występują wtedy dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci zaparć lub biegunek.
2. Mikroflora jelit a choroba Leśniowskiego-Crohna
Uzyskane wyniki badania mają szerokie zastosowanie w leczeniu chorób układu pokarmowego, a w szczególności jelit. Do takich schorzeń należy choroba Leśniowskiego-Crohna, na którą w samym USA cierpi 1,5 mln osób. Schorzenie może być częściowo wywołane przez nieprawidłowy skład mikroflory jelit. W takim przypadku organizm zaczyna reagować na bakterie w jelitach, pojawia się stan zapalny oraz charakterystyczne objawy choroby (ból brzucha, krwawienia, mdłości i biegunka). Klasyczną formą leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna jest obniżenie aktywności układu immunologicznego. Jednakże, biorąc pod uwagę najnowsze wyniki badań dotyczących wpływu diety na florę bakteryjną jelit, zastosowana terapia nie będzie już tłumiła aktywności układu immunologicznego, a chory będzie mógł normalnie żyć. Wystarczy skomponować dietę opartą na produktach, które będą korzystnie wpływać na rozwój pożądanej flory bakteryjnej.
Niektóre produkty przyjmowane wraz z dietą mogą dodatkowo niekorzystnie wpływać na stan naturalnej flory bakteryjnej jelit. Do takich artykułów należą: czekolada, słodycze, pieczywo pszenne. Niekorzystny wpływ ma również częste spożywanie produktów smażonych, a także picie alkoholu i zażywanie leków, w szczególności antybiotyków. Dlatego podczas ich przyjmowania należy spożywać jogurty zawierające żywe kultury bakteryjne lub preparaty probiotyczne dostępne w aptekach.