Trwa ładowanie...

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o witaminie D

Avatar placeholder
25.03.2019 12:19
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o witaminie D
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o witaminie D

Ogólnopolska Kampania Razem Budujemy Zdrowie

Szacuje się, że w Polsce 9 na 10 osób cierpi na niedobór witaminy D. Instytucje prozdrowotne, eksperci, lekarze alarmują, że jest to pewnego rodzaju epidemia. Niebezpieczna, ponieważ często nieuświadomiona. Czym jest witamina D? Jak poznać, że możemy mieć jej za mało? Czy warto rozważyć suplementację?

W ramach Ogólnopolskiej Kampanii Razem Budujemy Zdrowie firma Natural Pharmaceuticals stara się w łatwy i ogólnodostępny sposób poszerzać wiedzę polskiego społeczeństwa na temat witaminy D. Poza bazą wiedzy, materiałami edukacyjnymi przekazywanymi wszystkim zainteresowanym oferuje, również miesięczny zapas witaminy D zupełnie za darmo. Więcej informacji na końcu artykułu.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

1. Witamina D – co to takiego?

Witamina D jest tak naprawdę hormonem, który może być wytwarzany przez organizm ludzki. Obok węglowodanów, białek czy tłuszczy – witamina ta zaliczana jest do substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nazywana często witaminą słońca czy też słonecznym hormonem powstaje w wyniku przenikania promieniowania ultrafioletowego przez skórę człowieka. Pod wpływem tych promieni niektóre sterole oraz cholesterol, zgromadzone pod skórą, przekształca się w witaminę D. Poza produkcją witaminy D z promieni słonecznych, można znaleźć ją, również m.in. w mleku, jajkach czy rybach morskich. Niestety są to niewielkie ilości, które nie zaspokajają potrzeb dorosłego człowieka.

2. Więcej słońca – czyli przyczyny niedoboru witaminy D

Pozyskiwanie niezbędnych witamin „ze słońca” brzmi utopijnie prosto. Można by pomyśleć, że to rozwiązanie idealne – wystawienie skóry przez 10 – 15 min na działanie promieni słonecznych i można zapomnieć o niedoborze witaminy D. Niestety cały proces nie jest tak prosty, a spełnienie wszystkich warunków koniecznych do jego zakończenia często okazuje się niemożliwe. W naszej szerokości geograficznej, w okresie jesienno-zimowym jest to niewykonalne. Słońce, które do nas dociera jest zbyt słabe by uruchomić procesy produkcji witaminy D. W okresie letnim natomiast najlepszy czas, by wystawiać skórę na działanie słońca to samo południe od godz. 10:00 do 14:00, czyli część dnia, w której większość pracujących dorosłych osób przebywa w budynku bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych. Z kolei w czasie wakacyjnego urlopu, staramy się chronić naszą skórę używając kremów z wysokim filtrem UV, które niestety, poza negatywnymi działaniami słońca, powstrzymują, również produkcję witaminy D.

3. Skutki długotrwałego niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D może mieć negatywne skutki dla naszego organizmu
Niedobór witaminy D może mieć negatywne skutki dla naszego organizmu

Słaba ekspozycja skóry na słońce oraz niewielka ilość pozyskiwanej witaminy D z produktów spożywczych przyczyniła się w Polsce do tego, że 90 proc. Polaków cierpi na niedobór witaminy D. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż w początkowej fazie tak naprawdę ciężko odróżnić objawy tego niedoboru od dolegliwości dnia codziennego, jak zmęczenie czy osłabiona odporność. Subtelne objawy i brak świadomości problemu prowadzi do ignorowania go nawet przez kilka lat, co z kolei może nieść ze sobą bardzo niebezpieczne konsekwencje. Niedobór witaminy D powiązano, m.in. ze zwiększonym ryzykiem występowania osteoporozy, otyłości, chorób serca, demencji, chorób autoimmunologicznych czy nawet nowotworów.1

4. Czy suplementować?

Warto sprawdzić czy należy suplementować witaminę D
Warto sprawdzić czy należy suplementować witaminę D

Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie. W grupie podwyższonego ryzyka niedoboru witaminy D jest prawie każdy dorosły Polak. Jeżeli pracujemy w zamkniętym budynku, stosujemy kremy z filtrem i spożywamy mało ryb morskich – warto rozważyć suplementację. Nawet, jeżeli w danym momencie organizm nie daje jednoznacznych sygnałów, że witaminy D brakuje, może to wspomóc nas w walce z przyszłymi problemami. W ramach Ogólnopolskiej Kampanii Razem Budujemy Zdrowie, mogą Państwo nieodpłatnie otrzymać miesięczny zapas witaminy D, który pokrywa w 100 proc. dzienne zapotrzebowanie na ten hormon (płacą Państwo jedynie za koszt związany z przesyłką– 4,95 zł). Firma Natural Pharmaceuticals od lat stara się w sposób profesjonalny przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie klientom z Polski, dlatego zapraszamy na stronę www.odkryj-d3.pl, gdzie poza możliwością zamówienia bezpłatnego opakowania Witaminy D+ dowiedzą się Państwo, więcej o historii, dawkowaniu i wielu innych ciekawostek związanych z witaminą D. Serdecznie zapraszamy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.