Trwa ładowanie...

Zioła na menopauzę

Zioła na menopauzę to dobry sposób na objawy klimakterium, takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, zaburzenia snu, suchość pochwy i uczucie zmęczenia. Wiele kobiet w tym okresie decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, jednak zanim sięgniemy po hormony, warto wypróbować zioła lecznicze. Leki ziołowe są zazwyczaj bezpieczniejszym rozwiązaniem, gdyż wywołują mniej skutków ubocznych i są dobrze tolerowane przez organizm. Aby złagodzić objawy menopauzy, kobiety powinny wybierać przede wszystkim preparaty zawierające fitoestrogeny.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

spis treści

1. Fitoestrogeny na menopauzę

Nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca, kołatanie serca, osłabienie pamięci i problemy z koncentracją w czasie menopauzy – to efekt niedoboru estrogenów endogennych. Poziom estrogenów można jednak zrównoważyć dzięki fitoestrogenom – naturalnym związkom sterolowym, których działanie zbliżone jest do estrogenów.

To musisz wiedzieć

Do fitoestrogenów należą:

 • izoflawony – zawarte są między innymi w ziarnach soi i innych roślin strączkowych,
 • lignany – występują w nasionach zbóż,
 • kumestany – ich źródłem są nasiona słonecznika i kiełki fasoli.

Fitoestrogeny mają podobną budowę chemiczną, co naturalne estrogeny.

Działanie fitoestrogenów polega między innymi na wydłużaniu cyklu miesięcznego, zmniejszaniu ryzyka osteoporozy, miażdżycy naczyń krwionośnych oraz raka piersi i endometrium. Przyjmowanie fitoestrogenów w pożywieniu i jako suplementy diety opóźnia wystąpienie objawów menopauzy i sprawia, iż są one mniej uciążliwe.

2. Zioła w okresie menopauzy

Jednym z ziół polecanych na objawy menopauzy jest pluskwica groniasta. Roślina ta zawiera naturalne fitoestrogeny, dzięki którym łagodzi takie objawy, jak wahania nastroju, lęk, depresja i inne symptomy neurowegetatywne. Stosując leki ziołowe zawierające pluskwicę groniastą, warto jednak uważać, aby nie przedawkować leku, gdyż może to wywołać nudności i wymioty.

Na menopauzę dobra jest również odmiana arcydzięgla o nazwie dang gui. Zioło to od wieków stosuje się w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jego działanie polega na regulowaniu cyklu miesięcznego, normalizowaniu krwi i wzmacnianiu macicy. Kolejne zioło na menopauzę to wiesiołek dwuletni. Łagodzi on takie objawy, jak bóle piersi, zespół napięcia przedmiesiączkowego i problemy z pęcherzem moczowym.

Z kolei kozłek lekarski ma działanie uspokajające i nasenne, dzięki czemu pomaga przy stanach lękowych, uczuciu niepokoju i przy zaburzeniach snu. Ponadto zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na stan skóry.

Inne zioła na objawy menopauzy:

 • olej z czarnej porzeczki,
 • wąkrotka azjatycka (centella asiatica),
 • rumianek,
 • waleriana,
 • koniczyna,
 • biedrzeniec anyż,
 • koper włoski,
 • lukrecja,
 • malina,
 • szałwia.

Stosując zioła i leki ziołowe, warto pamiętać, że chociaż są to produkty pochodzenia naturalnego, to jednak zawierają związki chemiczne o niekiedy bardzo silnym działaniu. Każdy lek, nawet ziołowy, może wywoływać działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami. Z tego względu leczenie ziołami zawsze należy konsultować z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą nam ocenić, czy dany preparat przyniesie korzyści, czy też w naszym przypadku występują przeciwwskazania do jego stosowania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.