Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Zioła na menopauzę

Avatar placeholder
Anna Świeboda 14.05.2019 15:37
Zioła na menopauzę
Zioła na menopauzę (123RF)

Zioła na menopauzę to dobry sposób na objawy klimakterium, takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, zaburzenia snu, suchość pochwy i uczucie zmęczenia. Wiele kobiet w tym okresie decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, jednak zanim sięgniemy po hormony, warto wypróbować zioła lecznicze. Leki ziołowe są zazwyczaj bezpieczniejszym rozwiązaniem, gdyż wywołują mniej skutków ubocznych i są dobrze tolerowane przez organizm. Aby złagodzić objawy menopauzy, kobiety powinny wybierać przede wszystkim preparaty zawierające fitoestrogeny.

spis treści

1. Fitoestrogeny na menopauzę

Nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca, kołatanie serca, osłabienie pamięci i problemy z koncentracją w czasie menopauzy – to efekt niedoboru estrogenów endogennych. Poziom estrogenów można jednak zrównoważyć dzięki fitoestrogenom – naturalnym związkom sterolowym, których działanie zbliżone jest do estrogenów.

To musisz wiedzieć

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Do fitoestrogenów należą:

  • izoflawony – zawarte są między innymi w ziarnach soi i innych roślin strączkowych,
  • lignany – występują w nasionach zbóż,
  • kumestany – ich źródłem są nasiona słonecznika i kiełki fasoli.

Fitoestrogeny mają podobną budowę chemiczną, co naturalne estrogeny.

Działanie fitoestrogenów polega między innymi na wydłużaniu cyklu miesięcznego, zmniejszaniu ryzyka osteoporozy, miażdżycy naczyń krwionośnych oraz raka piersi i endometrium. Przyjmowanie fitoestrogenów w pożywieniu i jako suplementy diety opóźnia wystąpienie objawów menopauzy i sprawia, iż są one mniej uciążliwe.

2. Zioła w okresie menopauzy

Jednym z ziół polecanych na objawy menopauzy jest pluskwica groniasta. Roślina ta zawiera naturalne fitoestrogeny, dzięki którym łagodzi takie objawy, jak wahania nastroju, lęk, depresja i inne symptomy neurowegetatywne. Stosując leki ziołowe zawierające pluskwicę groniastą, warto jednak uważać, aby nie przedawkować leku, gdyż może to wywołać nudności i wymioty.

Na menopauzę dobra jest również odmiana arcydzięgla o nazwie dang gui. Zioło to od wieków stosuje się w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jego działanie polega na regulowaniu cyklu miesięcznego, normalizowaniu krwi i wzmacnianiu macicy. Kolejne zioło na menopauzę to wiesiołek dwuletni. Łagodzi on takie objawy, jak bóle piersi, zespół napięcia przedmiesiączkowego i problemy z pęcherzem moczowym.

Z kolei kozłek lekarski ma działanie uspokajające i nasenne, dzięki czemu pomaga przy stanach lękowych, uczuciu niepokoju i przy zaburzeniach snu. Ponadto zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na stan skóry.

Inne zioła na objawy menopauzy:

  • olej z czarnej porzeczki,
  • wąkrotka azjatycka (centella asiatica),
  • rumianek,
  • waleriana,
  • koniczyna,
  • biedrzeniec anyż,
  • koper włoski,
  • lukrecja,
  • malina,
  • szałwia.

Stosując zioła i leki ziołowe, warto pamiętać, że chociaż są to produkty pochodzenia naturalnego, to jednak zawierają związki chemiczne o niekiedy bardzo silnym działaniu. Każdy lek, nawet ziołowy, może wywoływać działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami. Z tego względu leczenie ziołami zawsze należy konsultować z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą nam ocenić, czy dany preparat przyniesie korzyści, czy też w naszym przypadku występują przeciwwskazania do jego stosowania.

Następny artykuł: Produkty żywnościowe i dermokosmetyki na młody wygląd
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze