Trwa ładowanie...

Trzy napary oczyszczające nerki — z mniszka lekarskiego, ze skrzypu polnego, z pietruszki

Herbata z mniszka
Herbata z mniszka (123RF)

Najlepsze herbaty, które w naturalny sposób oczyszczają nerki to napar z mniszka lekarskiego, skrzypu polnego i pietruszki pospolitej. Ich picie to jedna z metod zapobiegania chorobom ze strony układu moczowego.

spis treści

Nerki to jeden z najważniejszych narządów wewnętrznych. Oczyszczają krew, eliminują (wraz z moczem) toksyny, które gromadzą się w ciele człowieka. Biorąc pod uwagę fakt, jak ważne są dla funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia, ich prawidłowe działanie jest konieczne.

Siedzący tryb życia, zła dieta i niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów to główne czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie nerek. Istnieją jednak naturalne sposoby, które pomagają oczyścić te organy i przyczyniają się do usprawnienia ich funkcjonowania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest detoks?"

1. Napar z mniszka lekarskiego

Ziele to charakteryzuje się właściwościami moczopędnymi i przeczyszczającymi. Sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu nerek (pobudza je do działania). Jego spożycie przyczynia się do usunięcia poprzez mocz toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Co ciekawe, mniszek lekarski usuwa nadmiar jonów sodu i jonów potasu, a jednocześnie uzupełnia niedobór potasu. Takiego efektu nie gwarantuje żaden dostępny lek urologiczny. Ziele to jest również naturalnym środkiem na problemy żołądkowe oraz nadciśnienie.

1.1. Odwar z korzenia mniszka lekarskiego

Żeby przygotować wywar z mniszka lekarskiego, należy dwie łyżki stołowe suszonych korzeni zalać połową litra wrzącej wody. Następnie przez około 10 minut gotujemy je na niewielkim ogniu pod przykryciem. Po upływie tego czasu odstawiamy napar do ostygnięcia, a później przecedzamy.

Aby zaobserwować korzystny wpływ mniszka lekarskiego na nerki, zaleca się pić jedną filiżankę naparu na czczo i kolejne dwie w ciągu dnia: po drugim śniadaniu i po kolacji.

2. Napar ze skrzypu polnego

Skrzyp jest dobrym stymulantem funkcji nerek dzięki właściwościom moczopędnym. Podobnie jak w przypadku mniszka lekarskiego, zaleca się pić napar z tego ziela w leczeniu m.in. infekcji układu moczowego, na przykład zapalenia. Skrzyp polny zapobiega tworzeniu się kamieni w drogach moczowych.

2.1. Przepis na herbatkę ze skrzypu

Dwie łyżeczki suszonego ziela skrzypu polnego zalewamy wrzącą wodą (około 250 ml). Pozostawiamy na kwadrans do zaparzenia. Po upływie tego czasu odcedzamy napar.

Kiedy i w jakich porcjach spożywać napar ze skrzypu? Najlepiej pić go na czczo i następnie przyjmować dwie filiżanki w ciągu dnia — po drugim śniadaniu i po obiedzie. Jeśli chcemy zwiększyć efektywność ziołowej herbaty, możemy do jej przygotowania użyć obu wskazanych powyżej roślin leczniczych, czyli mniszka i skrzypu.

3. Napar z pietruszki zwyczajnej

Pietruszka zawiera silne przeciwutleniacze i składniki mineralne (wapń, magnez, potas), które wzmacniają nerki i stymulują ich pracę. Napar z tej rośliny zaleca się osobom, które chcą oczyścić ten narząd i zapobiec chorobom, takim jak kamienie (ponadto zapobiega gromadzeniu się piasku w drogach moczowych). Zalety tej rośliny znały i doceniały już nasze babcie, które stosowały ją celem złagodzenia stanów zapalnych w drogach moczowych.

3.1. Przepis na napar z korzenia pietruszki

Łyżkę rozdrobnionego korzenia pietruszki zalewamy 1,5 szklanki wrzącej wody. Pozostawiamy na 15 minut do zaparzenia. Następnie odstawiamy na dodatkowe 10 minut do ostudzenia. Odcedzamy.

Napar z korzenia pietruszki najlepiej pić 2-3 razy dziennie po posiłku (jednorazowo nie więcej niż pół szklanki).

Zobacz także

Następny artykuł: Dieta w chorobach nerek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze