Trwa ładowanie...

4 filiżanki kawy lub 1 filiżanka ziołowej herbaty ochronią twoją wątrobę przed groźną chorobą

Wystarczą 4 filiżanki kawy lub 1 herbaty spożywane codziennie, by uchronić się przed rozwojem choroby wątrobowej. Oto najnowsze wnioski holenderskich naukowców, którzy śmiało stwierdzili, że znają tani i smaczny lek przeciwdziałający schorzeniom wątrobowym.

Zobacz film: "Picie herbaty obniża ryzyko miażdżycy u kobiet"

1. Tania i smaczna kuracja

Kto z nas nie lubi rozkoszować się kawą o poranku lub gorącą herbatą wieczorem? Teraz istnieje kolejny powód, by sobie nie odmawiać tej przyjemności. Badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z Holandii, dowodzi, że kawa przyczynia się do cofania się blizn z wątroby.

Naukowcy uważają, że związki przeciwutleniające we wspomnianych płynach wchodzą do krwiobiegu i na końcu docierają do wątroby. Badacze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii orzekli, że częsta konsumpcja kawy była znacząco związana z niższymi odsetkami sztywności wątroby, która jest sygnałem tworzenia się blizn na narządzie. Wyniki porównali z takim samym doświadczeniem w przypadku herbaty.

Sprawdź koniecznie:

Osłabienie, brak apetytu, utrata wagi i mdłości to tylko niektóre z pierwszych objawów marskości wątroby

2. Marskość wątroby to niebezpieczna i cicha choroba

Kiedy wątroba ulega uszkodzeniu, przede wszystkim na skutek działanie toksyn, tworzą się blizny. Jest to tak zwane włóknienie wątroby. W zdrowej wątrobie włókna po jakimś czasie znikają - wątroba się regeneruje. Ale w sytuacji patologicznej blizny nie zanikają, tworzy się ich coraz więcej i po jakimś czasie organ nie może już funkcjonować. Ten końcowy etap włóknienia wątroby nazywany jest marskością.

W wyniku działania wirusów, chorób i toksyn w wątrobie, może dochodzić do zwyrodnień, martwicy komórek oraz rozrostu tkanki łącznej. To prowadzi do jej przewagi nad prawidłowymi komórkami wątrobowymi. Batępnym etapem jest powstanie rozrostu guzowatego. Wielu lekarzy podkreśla, że to właśnie zbyt późne odkrycie problemów wątrobowych jest przyczyną śmierci pacjenta.

Została określona również optymalna dawka, która pomoże ochronić naszą wątrobę - to 4 filiżanki kawy dziennie. Naukwocy jednak podkreślają, że ta dawka nie może zostać przekroczona.

Sprawdź koniecznie:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.