Trwa ładowanie...

5 oznak, że powinieneś rozstać się z dietą wegetariańską

Ekstremalne diety cieszą się w obecnie dużą popularnością. Na wegetarianizm decyduje się coraz więcej osób, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także dlatego, że stało się to po prostu modne – o swoim wegetarianizmie i jego cudownym wpływie na umysł i ciało głośno mówią gwiazdy i celebryci. Dieta tego typu nie jest jednak przeznaczona dla wszystkich. Sprawdź, kiedy powinieneś z niej zrezygnować.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

spis treści

1. Ciągle jesteś zmęczony

Nieustannie towarzyszące uczucie wyczerpania, szybkie męczenie się i niskie zużycie energii to pierwsza poważna oznaka, która powinna uświadomić nam, że coś jest nie tak. Organizmowi zwyczajnie brakuje ważnych elementów, które są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli wykonywanie codziennych, najprostszych czynności zaczyna sprawiać nam problem, a samopoczucie znacznie się obniżyło, najwyższa pora zastanowić się nad tym, czy wybrana dieta przebiega tak, jak powinna.

2. Twoje treningi zawodzą

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym biegaczem, czy podnosisz ciężary, trening połączony z odpowiednią dla organizmu dietą powinien przynieść oczekiwane efekty. Jeżeli, mimo wysiłku, przez długi czas nie obserwujesz postępów, coś jest nie tak. Niepokojący powinien być także spadek wydajności. Kiedy widzisz, że zauważalnemu skróceniu uległ dystans, który możesz przebiec, a niewielki wysiłek sprawia, że zalewają cię siódme poty, być może należy przyjrzeć się swojej diecie.

3. Twoje włosy wypadają, paznokcie są kruche a miesiączkowanie zaburzone

Nasze ciało mówi nam, kiedy nie dostaje tego, co potrzebuje. Do typowych objawów niedożywienia należy osłabienie i wypadanie włosów, łamliwość paznokci, suchość skóry oraz trądzik. Kobiety zaobserwować mogą rozchwianie cyklu menstruacyjnego, czego powodem może być zbyt niska ilość tłuszczu w organizmie.

4. Twój lekarz się martwi

Stosowanie ekstremalnej diety bez konsultacji z lekarzem może być bardzo szkodliwe dla organizmu. Wystarczy proste badanie krwi, aby sprawdzić, jak wiele szkód wyrządziła. Zbyt niski poziom witaminy D? Nieodpowiednia ilość witaminy B12? Niedobór żelaza? Na te wszystkie braki szczególnie narażone są kobiety stosujące właśnie dietę wegetariańską.

5. Nie możesz spać

Chociaż wydawać by się mogło, że ciągłe zmęczenie sprawi, że nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z zasypianiem, to jednak nieodpowiednia ilość ważnych substancji odżywczych w organizmie prowadzi do bezsenności. Potęguje to uczucie wyczerpania, co zdecydowanie pogarsza nasze codzienne funkcjonowanie.

Jeżeli stwierdzisz, że dieta wegetariańska niesie więcej szkód niż zalet, pamiętaj, by zmiany wprowadzać stopniowo. Organizm wegetarian i wegan nie produkuje dostatecznej ilości enzymów potrzebnych do trawienia produktów pochodzenia zwierzęcego, dlatego też na początku jedzenie ich może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Należy wprowadzać je regularnie i w małych porcjach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.