4 z 8„Myślisz, że to choroba genetyczna?”
Istnieje wiele rodzajów raka (m.in. złośliwe, łagodne). Podobnie można wskazać kilka czynników podnoszących ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, m.in. uwarunkowania genetyczne, dietę, nałogi, nadwagę i zastępczą terapię hormonalną po klimakterium. Trudno jednak wskazać jeden powód, który odpowiada za jego rozwój.
Wiele kobiet odczuwa lęk na wieść o tym, że u osoby z rodziny zdiagnozowano raka piersi. Chociaż rozwój tej choroby jest powiązany z genetyką (dziedziczeniem mutacji w pewnych genach), nie zawsze musi tak być. Według danych National Cancer Institute, mutacje genów (BRCA1 i BRCA2 położonych na 17 chromosomie) stanowią przyczynę około 5 do 10 proc. wszystkich zdiagnozowanych raków piersi.
W związku z tym twierdzenie, że nowotwór piersi to choroba genetyczna, a więc sygnalizowanie, że może dotknąć inne kobiety z rodziny, świadczy o braku wrażliwości. Tym samym dajemy chorej osobie kolejny powód do zmartwień — o zdrowie bliskich (bardzo często informacja o raku piersi automatycznie nasuwa pytania o życie córki czy siostry).
Zobacz też: Tani i naturalny sposób na wzmocnie stawów oraz mięśni. Pij przez tydzień