Zdrowe przepisy
Zdrowa dieta to nie tylko wartościowe produkty spożywcze zawierające witaminy i składniki mineralne, ograniczona ilość tłuszczów zwierzęcych i minimalna ilość cukru. Właściwe odżywianie to także odpowiednie i samodzielne przyrządzanie potraw oraz zdrowe nawyki żywieniowe. W sklepach można bez problemu dostać gotowe, wysoko przetworzone półprodukty, ale domowe jedzenie jest znacznie wartościowsze. Zdrowe przepisy nie tylko korzystnie wpłyną na organizm, ale będą przede wszystkim smaczniejsze. Jak powinno wyglądać zdrowe gotowanie?
Zalety domowego jedzenia
Pierwszą zasadą zdrowego przyrządzania potraw jest gotowanie w domu. Spożywanie w restauracjach żywności typu fast food, a także zamawianie pizzy to nie jest najlepszy sposób na zdrowe odżywianie. Często unikamy samodzielnego przygotowywania posiłków ze względu na szybkie tempo naszego życia, brak czasu oraz zmęczenie. Innym powodem jest obawa przed porażką i przygotowaniem czegoś niesmacznego. Zdrowe gotowanie rozpoczyna się za pomocą metody prób i błędów i jest to najzupełniej normalne. Przesolenie lub rozgotowanie nie jest jeszcze końcem świata, a im częściej próbujemy przygotować coś zdrowego i smacznego, tym większe mamy szanse na sukces.
Samodzielne gotowanie jest zdrowsze przede wszystkim dlatego, że wiemy, co tak naprawdę jest w każdej potrawie.
Zasady zdrowego gotowania
Aby gotować zdrowo, trzeba się do tego dobrze przygotować. Gotowanie nie może być frustrującym zajęciem, bo przestaniemy je wykonywać. Sprawmy więc, by było przyjemnością. Podstawą jest odpowiednie zaopatrzenie kuchni w przybory kuchenne, a lodówki w zdrową, nieprzetworzoną żywność.
Akcesoria kuchenne ułatwiające zdrowe gotowanie:
- dobrej jakości garnki;
- patelnie z możliwością smażenia beztłuszczowego;
- grill;
- garnek do gotowania na parze lub specjalna nakładka.
Aby bez problemu przygotowywać zdrowe posiłki, w lodówce nie powinno nigdy zabraknąć:
- świeżych owoców i warzyw w takich ilościach, by nie zdążyły się zepsuć przed spożyciem;
- mrożonych warzyw i owoców, które mają mniej więcej tyle samo witamin i minerałów, co świeże;
- niskotłuszczowych jogurtów naturalnych, które są idealne do zup i sałatek, zamiast tłustej śmietany;
- niskotłuszczowego nabiału;
- ryżu brązowego, dzikiego, które są zdrowsze niż biały;
- pomidorów w puszce, które psują się wolniej niż te świeże, a również zawierają likopen;
- chudego mięsa (indyk, kurczak, cielęcina);
- pełnoziarnistego pieczywa i makaronów;
- czosnku;
- oliwy z oliwek;
- octu winnego;
- bakalii;
- świeżych ziół, smaczniejszych i zdrowszych niż zwykłe przyprawy i sól.
Zdrowe metody gotowania to przede wszystkim gotowanie na parze i pieczenie w folii, we własnym sosie i bez tłuszczu. Aby takie gotowanie zajęło mniej czasu, można wstępnie przygotować potrzebne składniki, kiedy mamy na to czas. Obrane ziemniaki można włożyć do zimnej wody i przechować w lodówce. W podobny sposób przechowamy również umyte i pokrojone warzywa. Dobrym sposobem jest także gotowanie większych ilości jedzenia i zamrażanie go. Aby zmniejszyć ryzyko, że zaczniemy podjadać chipsy lub czekoladę, możemy pokroić i położyć pod ręką świeże owoce lub zdecydować się na orzechy i bakalie, zamiast niezdrowych przekąsek.