8 z 9Uszkodzenia wątroby
Wątroba jest na pierwszej linii walki z alkoholem w organizmie. Jest ona miejscem, gdzie dokonuje się metabolizm etanolu. Dlatego też wątroba jest organem, który bardzo cierpi w przypadku nadużywania alkoholu. Mimo tego, mechanizmy pojawiania się chorób tego narządu spowodowanych nadużywaniem alkoholu, nadal nie są dokładnie zbadane.
Naukowcy uważają, że szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę ma aldehyd octowy, który jest wywołany przez napoje wyskokowe. Innym powodem wskazywanym przez specjalistów, może być stres oksydacyjny, czyli utrata zdolności organizmu do usuwania nadmiaru wolnych rodników, które z kolei uszkadzają tkanki narządów wewnętrznych.
Stopień niekorzystnych zmian w wątrobie spowodowany nadużywaniem alkoholu jest inny dla każdego człowieka. Rolę odgrywa tutaj uwarunkowanie genetyczne, płeć, czy też przynależność etniczna. Są jednak skutki charakterystyczne, które występują u bardzo wielu osób, np. stłuszczenie wątroby, które występuje aż u 90 proc. osób. Dolegliwość ta polega na gromadzeniu się w komórkach kropli tłuszczu. Zmiany te są odwracalne, wymagają jednak odstawienia alkoholu oraz odpowiedniej kuracji. Kolejnym stadium jest alkoholowe zapalenie wątroby. Podobnie jak stłuszczenie wątroby, może być odwracalne. Ostatnim stadium, które nie jest już odwracalne, jest marskość wątroby. Jest to zniszczenie struktury narządu i upośledzenie trwałe jego funkcji.