Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

7 sprzętów kuchennych, które ułatwią życie każdej pani domu

Avatar placeholder
27.10.2017 14:51
7 sprzętów kuchennych, które ułatwią życie każdej pani domu
7 sprzętów kuchennych, które ułatwią życie każdej pani domu

Przygotowując posiłki w domu, w dużej mierze wiesz, co nakładasz na swój talerz. Możesz też odpowiednio dobrać składniki, aby były one rzeczywiście zdrowe i smaczne. Da się sprostać temu zadaniu w sposób szybki i przyjemny. Kilka sprzętów może znacząco ułatwić to zadanie.

spis treści

1. Piekarnik z termoobiegiem

Piekarnika raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Przyrządzimy w nim ciasta i potrawy dla siebie oraz całej rodziny. Natomiast termoobieg polega na utrzymaniu wewnątrz urządzenia równomiernej cyrkulacji powietrza rozprowadzanego za pomocą wentylatora. Zastosowanie tej technologii skraca czas pieczenia oraz umożliwia ustawienie niższej temperatury. Jeżeli korzystamy z tradycyjnych przepisów, obie te wartości można zmniejszyć. Gdy ustawiamy potrawy na różnych poziomach, to ta na górze szybciej nabiera kolorów i rumieni się. Pamiętajmy jednak, że może też szybciej ulec przypaleniu. Wkładając do piekarnika więcej niż jedną potrawę na raz, zróbmy tak, aby ta bardziej czasochłonna była na górze. Oczywiście można też po prostu pilnować zegarka i odpowiednio wcześniej wyjmować to, co trzeba. Piekarnik z termoobiegiem posiada zazwyczaj szereg dodatkowych funkcji, np. parową.

Z kolei kombiwar to rodzaj przenośnego piekarnika z termoobiegiem. Pokrywa naczynia to jednocześnie grzałka wyposażona w panel sterowania i wentylator. Zazwyczaj jest on cały przezroczysty, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić postępy w pieczeniu i odpowiednio reagować. Jest to dość wygodne. Urządzenie to można również stosunkowo łatwo zapakować i przewieźć ze sobą, jeśli planujemy wyjazdową imprezę. Warunkiem jest jednak dostęp do gniazdka z prądem.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Blender

Przy pomocy blendera możemy przyrządzić orzeźwiające koktajle, soki i uzyskać odpowiednią konsystencję zupy krem. Zazwyczaj pozwala również rozprawić się z warzywami i owocami na sałatkę – dobieramy wówczas poziom intensywności rozdrabniania. Nie powinien być mu straszny również lód. Sprawdźmy jednak obecność tej funkcji w posiadanym przez nas sprzęcie, zanim przejdziemy do czynu.

Najlepiej, by blender przy dużej liczbie funkcji posiadał także odpowiednio dużą moc. Tak, by nie spalił się nawet przy trudnym zadaniu. Blender ręczny łatwo umyć i daje dużo możliwości zastosowania. Można nim pracować bezpośrednio w naczyniu, w którym później będziemy pić koktajl lub z którego będziemy go rozlewać. Płynna regulacja prędkości zapewnia nam takie jej dostosowanie, by odpowiadało podatności danego produktu na mechaniczne rozdrabnianie. Istotna jest również długość kabla oraz rodzaj ostrza – powinno być mocne, ostre (co oczywiste) i odpowiednio wyprofilowane. Jeżeli wybieramy blender kielichowy, zwróćmy uwagę na pokrywę oraz materiał, z którego wykonane jest naczynie. Blender ręczny także może mieć w zestawie kielich oraz zmienne ostrza.

3. Mikser

Do przygotowywania ciast (również tych zdrowych) w praktyce często wygodniejszy jest mikser. Jeżeli mamy miejsce zarówno na blender, jak i mikser, warto mieć w kuchennej szafce oba te sprzęty. Dzięki dobremu mikserowi ubijemy na sztywno pianę z białek w kilka chwil. Znacznie szybciej niż przy pomocy tradycyjnej ubijaczki. Mieszaki bez problemu rozcierają i urabiają niezbędne produkty spożywcze.

4. Szybkowar

Szybkowar to nic innego jak szczelny garnek, w którym podczas gotowania znacząco wzrasta ciśnienie. Dzięki temu rośnie temperatura wrzenia przygotowywanych w nim cieczy, a cały proces ulega przyspieszeniu. Jeżeli przyrządzenie brązowego ryżu zajmowało ci do tej pory 30 minut, teraz będzie to tylko 10. Ziemniaki gotują się od 6 (młode) do 10 minut (stare). Stwierdzenie „jak się ziemniaki ugotują” od razu nabiera innego znaczenia. Naczynie to cieszy się dużą popularnością, np. we Włoszech. Należy jednak pamiętać, by zachować wszelkie środki ostrożności, żeby się nie poparzyć. W celu zachowania bezpieczeństwa uzupełnia się go wodą tylko do 2/3 wysokości. Garnek o pojemności 5 litrów starczy dla mniej więcej czteroosobowej rodziny. Gotowane potrawy są zdrowe i mają głęboki smak.

5. Parowar

Wielu posiadaczy chwali sobie również parowar, który w zdrowy sposób – na parze i bez użycia tłuszczu – pozwala przyrządzić wiele smacznych potraw. W dolnym pojemniku umieszcza się wodę, a wyżej – w pojemnikachjeden na drugim – mięso, ryby i warzywa. Całość podłącza się do prądu. Jeżeli wybierzemy model, w którym pojemniki zamiast na sobie umieszczone są obok siebie, poszczególne zapachy w mniejszym stopniu lub w ogóle nie będą sobą przesiąkały. Mniejsze zbiorniki są na sypkie produkty, np. ryż. Zużycie energii w tym czasie naprawdę nie jest duże i w praktyce przy regularnym przyrządzaniu posiłków przelicza się na kilka złotych tygodniowo. Tymczasem dostępne są parowary z dodatkową funkcją oszczędzania energii, w których po zagotowaniu wody, pobierana jest ona tylko w takiej ilości, by podtrzymać proces.

6. Wolnowar

Wolnowar teoretycznie nie oszczędza czasu, bo potrawy duszą się w nim bardzo długo. Można je jednak ustawić tak, by działały podczas naszej nieobecności w domu. Kiedy rano wstawiamy mięso, gulasz czy bulion, możemy nawet wyjść do pracy, a potrawa będzie gotowa po przyjściu. Zachowują one przy tym smak i aromat, a struktura produktów staje się delikatna i apetyczna. Patrząc na to z tej strony jest to rozwiązanie dla ludzi, którzy lubią optymalnie rozplanowywać swój czas. Ponadto taki sprzęt nadaje się do przygotowywania domowych konfitur i dżemów. W praktyce warto wybierać te z lżejszą misą. Zwiększa się wówczas wygoda użytkowania.

7. Toster i opiekacz

Toster i opiekacz do kanapek mogą okazać się bardzo pomocne, nawet jeśli masz w planach przyjęcie gości. Możesz wówczas przygotować na szybko smaczną przekąskę. Oczywiście przydają się również podczas codziennych śniadań i kolacji. Tym bardziej, że jest to ciepły posiłek. Pamiętajmy, że chleb pełnoziarnisty czy razowy wymaga dłuższego czasu opiekania.

Wszystkie powyższe sprzęty są wypróbowane i używane na co dzień w praktyce. Życie dorosłej kobiety to plątanina codziennych obowiązków zawodowych, rodzinnych, towarzyskich, itp. W tym wszystkim chciałaby ona ładnie wyglądać. A atrakcyjność, w dużej mierze, zależy m.in. od zdrowej diety. Ponadto mamy zastanawiają się prawdopodobnie, co przyrządzić swoim dzieciom, aby było to jednocześnie pyszne i zdrowe. To wszystko wymaga czasu. Dzięki zastosowaniu kilku technologii można ten czas skrócić, dobrze się odżywiać i nawet znaleźć chwilę na drobne przyjemności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze