Trwa ładowanie...

Jakie są korzyści zdrowotne z picia piwa?

Czerwone wino uznawane jest za najzdrowszy rodzaj alkoholu, jednak piwo również ma wiele korzyści dla zdrowia. Bursztynowy napój z charakterystyczną pianką pozytywnie wpływa na serce, wzmacnia odporność, wspomaga pracę nerek i nie tylko. Poznaj siedem zdrowotnych zalet picia piwa.

1. Zwiększa kreatywność

Od picia piwa nie będziemy mądrzejsi, ale może wzrosnąć nasza kreatywność. Skąd taka zależność? To wynik badań, które wykazały, że mała zawartość alkoholu we krwi sprzyja kreatywnemu myśleniu i szybszemu rozwiązywaniu intelektualnych zagadek.

2. Zapobiega cukrzycy typu 2.

Do takich wniosków doszli holenderscy naukowcy, którzy przebadali 38 tys. mężczyzn. Ci, którzy okazjonalnie pozwalali sobie na umiarkowane picie piwa, znacznie rzadziej zapadali na cukrzycę typu 2. Pamiętajmy jednak, że umiar to tutaj kluczowe słowo – nadmierne spożywanie alkoholu, nawet w postaci lekkiego piwa, na pewno nie wpłynie pozytywnie na stan zdrowia.

Zobacz film: "Jakie piwo wybierają Polacy?"

3. Wspomaga pracę nerek

Pozytywny wpływ piwa na pracę nerek jest znany od dawna. Potwierdzili to naukowcy z Finlandii, którzy odkryli, że picie piwa zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych nawet o 40 proc. Napój ma działanie moczopędne, a częste wizyty w toalecie skutkują filtrowaniem nerek, co może przekładać się na ich lepszą pracę. Jak dotąd nie ma jednak badań, które wykazałyby, że składniki piwa zapobiegają kamicy nerkowej lub ją leczą.

4. Chroni serce

Osobom cierpiącym na schorzenia serca zwykle poleca się picie czerwonego wytrawnego wina. Włoskie badania wykazały jednak, że piwo może być tak samo przydatne dla utrzymania zdrowia serca. Analiza wyników pozwoliła na wyciągnięcie wniosków, że umiarkowane picie piwa obniża ryzyko wystąpienia chorób serca o 42 proc.

5. Działa regenerująco

Piwo zamiast napojów izotonicznych i wody? Do takich zaskakujących konkluzji doszli naukowcy z Hiszpanii. Przebadali studentów, którzy najpierw ćwiczyli na siłowni, a następnie mieli ugasić pragnienie wodą lub piwem. Okazało się, że napój z procentami nawadnia organizm lepiej niż woda! Różnica była niewielka, dlatego nie radzimy po każdej wizycie na siłowni sięgać po alkoholowy trunek.

6. Poprawia wzrok

Picie jednego piwa dziennie powoduje wzrost poziomu antyoksydantów zapobiegających powstawaniu zaćmy. Zanim jednak z radością otworzysz kolejną butelkę złocistego płynu, ostrzegamy – zbyt duża ilość alkoholu w codziennej diecie ma działanie odwrotne, czyli przyczynia się do tworzenia wad i chorób narządu wzroku. Lepiej więc zachować ostrożność i pić piwo z umiarem.

7. Obniża ciśnienie krwi

Podwyższone ciśnienie krwi to główny winowajca odpowiedzialny za choroby układu krążenia. Okazuje się, że dzięki piwu możemy je obniżyć, redukując tym samym ryzyko wystąpienia groźnych problemów zdrowotnych. Badania wykazały, że wielbiciele tego trunku mają mniejsze skłonności do wysokiego ciśnienia niż osoby, które preferują wino lub kolorowe drinki.

Miłośnicy piwa mogą być zadowoleni – toast wznoszony tym trunkiem może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że zawiera alkohol, który w dużych dawkach nie jest dobry dla kondycji. Okazjonalne i umiarkowane spożywanie piwa nie powinno jednak negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Jakie są korzyści zdrowotne z picia piwa?
Jakie są korzyści zdrowotne z picia piwa? (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza