Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

8 znaków, po których poznasz, że nie jesz wystarczająco tłusto

 Aleksandra Miłosz
21.09.2016 11:35
8 znaków, po których poznasz, że nie jesz wystarczająco tłusto
8 znaków, po których poznasz, że nie jesz wystarczająco tłusto (Zdjęcie autorstwa James / CC BY-NC-ND 2.0)

Moda na dietę bez tłuszczu rozpoczęła się w latach 90. XX wieku. Ludzie zaczęli wówczas myśleć o zdrowym odżywianiu. Jednak prawdą jest to, że tłuszcz, który jesz, nie jest tym samym rodzajem tłuszczu, który sprawia, że ważysz parę kilo więcej. Nie możemy pozwolić sobie na dietę, w której składzie go nie ma, ponieważ organizm potrzebuje lipidów do normalnego funkcjonowania. Na to, ile potrzebujesz tłuszczu w codziennym menu, wpływa wiek, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej. Kobiety powinny przyjmować dziennie ok. 5 łyżeczek tłuszczu pochodzącego z takich produktów, jak awokado, orzechy i ziarna. Jeśli nie wiesz, czy przyjmujesz odpowiednią ilość tłuszczów, to mamy dla ciebie 8 wskazówek, po których możesz to poznać.

spis treści

1. „Umierasz z głodu”

Czujesz się wiecznie głodny, nawet jeśli przed chwilą zjadłeś posiłek. Dzieje się tak, ponieważ organizm dłużej trawi tłuszcze niż węglowodany. W związku z tym posiłki, które zawierają tłuszcz, przez dłuższy czas dają ci uczucie sytości.

2. Stan twojej skóry jest gorszy niż kiedykolwiek

Jeśli twoja skóra jest sucha, łuszcząca się, matowa i wygląda starzej niż wskazuje wiek, brak tłuszczu może być tego przyczyną. Chociaż pewnie słyszałaś, że tłuste jedzenie może sprawić, że na twojej twarzy pojawi się mnóstwo wyprysków, to jednak bez nich skóra stanie się sucha, matowa i niezdrowa. W rzeczywistości tłuszcze pomagają wchłonąć witaminy, które są w nich rozpuszczane, takie jak A, D, E i K, odpowiadające za utrzymanie wilgoci w skórze.

3. Twoja miesiączka zanika

Organizm wykorzystuje tłuszcz do regulacji poziomu hormonów, dlatego całkowicie rezygnując z tłuszczu, narażasz się na rozregulowanie systemu hormonalnego w swoim ciele. Pamiętaj, że niezdrowa dieta nie jest jedyną przyczyną braku okresu, a jeśli zaobserwujesz u siebie taki objaw, udaj się do lekarza ginekologa.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

4. Nie możesz się skupić

Jeden gram tłuszczu ma dwa razy więcej kalorii niż jeden gram białka lub węglowodanów. To właśnie dlatego tłuste produkty zawierają więcej kalorii niż te bogate w pozostałe składniki odżywcze. Oczywiście, możliwe jest spożywanie takiej samej ilości kalorii z samych węglowodanów i białka, jednak osoby, które unikają tłuszczu, mają większe skłonności do podjadania. I nie oszukujmy się, kto może myśleć o czymkolwiek innym niż o swoim pustym, burczącym brzuchu?

5. Jesteś niespokojny i przygnębiony

Chociaż mogą być tego różne przyczyny, to unikając tłuszczów, a w szczególności omega-3 i omega-6, możesz czuć się naprawdę źle. Ryby, siemię lniane i nasiona chia są bardzo dobrym źródłem tego składnika diety. Jeśli twój zły nastrój i uczucie depresji przychodzą znienacka, to zdecyduj się na zjedzenie w tygodniu dwóch porcji tłustych ryb, takich jak łosoś, tuńczyk czy sardynki. Jeżeli to nie pomoże, będziesz wiedzieć, że problem nie tkwi w tłuszczach.

6. Przeszkadza ci tłum

6 niesamowicie zdrowych produktów pełnych tłuszczów
6 niesamowicie zdrowych produktów pełnych tłuszczów [7 zdjęć]

Produkty uchodzące za kaloryczne są w dzisiejszym świecie na straconej pozycji. Dążenie do upragnionej,

zobacz galerię

Może zdarzyć się, że przebywanie w zatłoczonych miejscach, takich jak bary i centra handlowe, będzie wywoływało uczucie braku komfortu, a nawet cierpienie. W badaniach przeprowadzonych w 2009 roku przez Amerykański Instytut Psychologii naukowcy karmili myszy różnymi ilościami kwasów tłuszczowych omega-3 oraz wystawiali zwierzęta na ekspozycję na ciche i głośne dźwięki. Ciche dźwięki miały przygotować myszy do nadejścia dźwięku głośnego i spowodować, że będą się wycofywały, gdy usłyszą głośniejszy ton. Myszy, które otrzymywały tłuszcze omega-3 zachowywały zimną krew przez cały czas badania, natomiast te, które ich nie dostawały, były przerażone. Na podstawie tych doświadczeń naukowcy stwierdzili, że niedobór tłuszczów może doprowadzić do zaburzenia reakcji słuchowych i czuciowych.

7. Jesteś sprawny, ale męczysz się po 20 minutach

Jeśli ćwiczysz regularnie, a nagle bardzo szybko zaczynasz tracić siłę, to twoja dieta może być jednym z powodów. Podczas ćwiczeń organizm spala najpierw węglowodany z jedzenia, a następnie skupia się na kaloriach z tłuszczu, aby pozwolić ci pracować dalej. Jeśli więc zmęczysz się już po 20 minutach, to twój organizm daje ci znać, że nie ma już czego spalać.

8. Nie możesz niczego zapamiętać

Szeroko zakrojone badania na osobach należących do starszej populacji sugerują, że dieta o wysokiej zawartości tłuszczu pochodzącego z oliwy z oliwek, orzechów, ryb i innych klasycznych potraw kuchni śródziemnomorskiej może pomóc zachować dobrą pamięć. Jeśli teraz zdarza ci się często o czymś zapominać i nie jesz dużo tłuszczu, to zastanów się, czy nie wprowadzić go na nowo do swojej diety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze